Kök kanallarından biyoseramik esaslı patların uzaklaştırılmasında farklı irrigasyon aktivasyon tekniklerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of different irrigation activation techniques in removing bioceramic based sealers from root canals
- Tez No: 912349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN İNCE YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Primer kök kanal tedavisinin başarısız olduğu durumlarda tedavi seçeneklerinden biri yeniden kök kanal tedavisidir. Önceki kök kanal dolgu materyalinin tamamen uzaklaştırılmaması, yapılacak tedavinin başarısını olumsuz etkileyebilir. Amaç: Bu çalışmanın amacı Bioserra ve MTA Fillapex kanal patları kullanılarak yapılmış kök kanal dolgularının yeniden kök kanal tedavisi işleminin ardından geleneksel iğne irrigasyonu, Ultra X ve EDDY final irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin etkinliğini taramalı elektron mikroskop (SEM) ile karşılaştırmaktır. Materyal-Yöntem: 108 adet çekilmiş tek köklü insan dişi ProTaper Next X1 (17.04) ve X2 (25.06) döner eğeleri ile kök kanalları prepare edildi. Örnekler kullanılan patlara göre rastgele iki ana gruba (n=54) ayrıldı: MTA Fillapex ve Bioserra. Örnekler güta-perka ve kanal patlarıyla kök kanal dolgusu yapıldıktan sonra 2 hafta bekletildi. Kanal dolguları ProTaper Next X2 (25.06) veX3 (30.07) döner eğeleri ile AI endodontik motor kullanılarak boşaltıldı. Final irrigasyon prosedürlerine göre dişler 6 gruba ayrıldı (n=18). Grup 1: MTA Fillapex- Geleneksel iğne irrigasyon (Gİİ), Grup 2: BioSerra-Gİİ, Grup 3: MTA Fillapex- EDDY, Grup 4: Bioserra- EDDY, Grup 5: MTA Fillapex- Ultra X, Grup 6: Bioserra-Ultra X. Final irrigasyonundan sonra kökler bukkolingual yönde iki parçaya ayrıldı ve taramalı elektron mikroskobu altında incelendi. Artık dolgu materyali varlığı apikal, orta ve koronal üçlü bölgelerinde olacak şekilde 5 basamakta skorlandı. Sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Bütün kök kanallarında artık materyaller gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Retreatment is one of the treatment options in cases where primary root canal treatment fail. Failure to completely remove the previous root canal filling material may negatively affect the success of the treatment. Aim: The aim of this study is to compare the effectiveness of conventional needle irrigation, Ultra- X and EDDY final irrigation activation methods with scanning electron microscope after retreatment of root canal fillings using Bioserra and MTA Fillapex root canal sealers. Material-Method: 108 extracted single-rooted human teeth were prepared with ProTaper Next X1 (17.04) and X2 (25.06) rotary files. The samples were randomly divided into two main groups (n =54) according to the sealers used. Group 1: MTA Fillapex, Group 2: BioSerra. The samples were kept for 2 weeks after filling with gutta-percha and root canal sealer. The canal fillings were removed using ProTaper Next X2 (25.06) and X3 (30.07) rotary files and AI endodontic motor. According to the final irrigation procedures, the teeth were divided into 6 groups (n = 18). Group 1, MTA Fillapex- Conventional needle irrigation (CNI), Group 2, BioSerra-GII, Group 3, MTA Fillapex- EDDY, Group 4, Bioserra- EDDY, Group 5, MTA Fillapex- Ultra X, Group 6, Bioserra-Ultra X. After final irrigation procedures, the roots were divided into two parts in the buccolingual direction and examined under a scanning electron microscope. The presence of residual root canal filling material was scored in 5 steps, including the apical, middle and coronal third regions. The data were statistically analyzed. Results: All groups had retaineal material in the root canals.