Meme kanseri hastalarında manyetik rezonans görüntüsünün tümör boyutu açısından güvenilirliği ve immünohistokimyasal belirteçlerle ilişkisi
Reliability of magnetic resonance image on tumor size in patients with breast cancer, and relationship with immunohistochemical markters
  1. Tez No: 652153
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ALP SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ABDUSSAMET BOZKURT, UZMAN TANSU ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Meme kanseri tanısı ve evrelemesinde manyetik rezonans (MR) görüntüleme sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Tümör kitlelerinin görüntülemesinde ölçülen boyutu ile çıkarılan spesmenin patolojik boyutu arasında farklılık olabileceği ve bunun T evresini etkileyebileceği bilinmektedir. Biz bu çalışmamızda MR ve patoloji arasında bu farklılığa etki eden faktörleri incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemizde Mayıs 2015 ve Haziran 2020 arasında meme kanseri sebebiyle ameliyat edilmiş hasta verileri retrospektif olarak incelendi. MR ve patolojide ölçülen en büyük tümör boyutları karşılaştırıldı. Bu boyutlar arasında 5 mm ve altında fark olması konkordans, 5 mm'nin üzerinde fark olması diskordans olarak adlandırıldı. Ayrıca güncel TNM 8 kılavuzuna göre T evreleri belirlenerek MR ve patolojideki evre farklılıkları da analiz edildi. Farklılıklar yaş, meme tarafı, kitle yerleşimi, MR bulguları, histopatolojik tip, histolojik grad, östrojen reseptörü (ER) pozitifliği, progesteron reseptörü (PR) pozitifliği, insan epidermak büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) pozitifliği, Ki-67 mitoz indeksi, in situ duktal karsinom (DCIS) komponent varlığı açısından kıyaslandı. BULGULAR: Çalışmaya 212 hasta dahil edildi. MR ve patoloji tümör boyutu açısından 103 hastada (%48,6) konkordans, 109 hastada (%51,4) diskordans görüldü. Diskordans olan hastaların 63'üne (%29,7) eksik tahmin, 46'sında (%21,7) fazla tahmin gözlendi. MR ve patolojide belirlenen T evrelerinde 129 hastada (%60,8) evreler eşit, 83 hastada (%39,2) evreler farklı görüldü. Farklı olanların 45'inde (%21,2) MR evresi daha düşük, 38'inde (%17,9) MR evresi daha yüksek görüldü. MR T evresi arttıkça konkordans oranları azalmakta (p=0,045) ve evre farklılıkları artmaktaydı (p=0,003).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Magnetic resonanca (MR) imaging is a commonly used modality in diagnosis and staging of breast cancer. It is known that measured tumor size in imaging and size of exiced specimen may differ; thus affecting T stage. In this study, we tried to investigate the factors influencing that difference between MR and pathology. MATERIAL AND METHODS: Patients who had undergone surgery for breast cancer in our clinic between May 2015 and June 2020 were identified. Their data was searched retrospectively. Largest dimensions of tumor in MR and pathology were compared. Size differences of 5 mm and les are considered concordance and more than 5 mm are considered discordance. T stages according to current TNM 8 guidelines were also designated and compared according to parameters of age, laterality, mass location, MR finding, histopathologic type, histologic grae, estrogen receptor (ER) state, progesteron receptor (PR) state, human epidermal growth factor receptor 2 (HER2) state, Ki-67 mithosis index, and ductal carcinoma in situ (DCIS) component. RESULTS: Two hundred and twelve patients were included in the study. In terms of tumor size in MR and pathology, there were concordance in 103 patients (48.6%), and discordance in 109 patients (51.4%). MR findings showed underestimation in 63 patients (29.7%), and overestimation in 46 patients (21.7%) who consists discordant group. For the T stages, 129 patients (60.8%) had same stage in MR and pathology, 83 patients (39.2%) had different stages. 45 patients (21.2%) had lower MR stage compared to pathology, 38 patients (17.9%) had higher stage. With MR T stage going higher, concordance rates were lowering (p=0.045) and stage differences were increasing (p=0.03).