Neoadjuvan kemoterapi almayan erken evre meme kanseri hastalarında operasyon sonrası histopatolojik boyutlarla operasyon öncesi mamografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntülemede tümör boyutlarının moleküler subtiplere ve in situ varlığına göre karşılaştırılması
Comparison of postoperative histopathological dimensions with preoperative mammography, ultrasonography and magnetic resonance imaging tumour dimensions according to molecular subtypes and presence of in situ in early stage breast cancer patients who did not receive neoadjuvant chemotherapy
- Tez No: 910686
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Meme Görüntüleme Teknikleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, neoadjuvan kemoterapi almayan erken evre meme kanseri hastalarında, operasyon öncesi mamografi (MMG), ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile belirlenen tümör boyutlarını, operasyon sonrası histopatolojik boyutlarla karşılaştırmaktır. Çalışmaya 559 hasta dahil edilmiştir ve ameliyat öncesi görüntüleme verileri MMG, USG ve MRG ile toplanmıştır. Histopatolojik boyutlar ise ameliyat sonrası belirlenmiştir. Görüntüleme tekniklerinin karşılaştırılması, tümör boyutu, moleküler alt tipler ve in situ varlığına göre yapılmış, istatistiksel analizler ile görüntüleme ve histopatolojik ölçümler arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. Ameliyat öncesi görüntüleme ölçümleri ile histopatolojik boyutlar arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. MRG, histopatolojik ölçümlerle en yüksek uyumu göstermiştir; ardından ultrasonografi ve mamografi gelmektedir. Tümör boyutu tahminleri, farklı moleküler alt tipler ve in situ varlığına göre değişiklik göstermiştir. HER-2 (+) tümörlerde en yüksek doğruluk USG ile elde edilirken; hormon pozitif ve üçlü negatif meme kanserlerinde MRG, boyut belirlemede etkili olmuştur. In situ bileşenlerin varlığı, tüm görüntüleme modlarında boyut tahminlerinin doğruluğunu etkilemiştir. Bulgular, hormon pozitif ve üçlü negatif kanserlerde MRG'nin ameliyat öncesi boyut tahmini için en güvenilir görüntüleme tekniği olduğunu önermektedir. USG ve MMG, kaynakların sınırlı olduğu ortamlarda da değerli bilgiler sağlamaktadır. Bu çalışma, erken evre meme kanseri hastalarında etkili tedavi planlaması ve prognostik değerlendirme için ameliyat öncesi doğru görüntüleme ve değerlendirmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the tumor sizes determined by preoperative mammography (MMG), ultrasonography (USG), and magnetic resonance imaging (MRI) in early-stage breast cancer patients who did not receive neoadjuvant chemotherapy with postoperative histopathological sizes. The study included 559 patients, and preoperative imaging data were collected using MMG, USG, and MRI. Histopathological sizes were determined postoperatively. The comparison of imaging techniques was performed based on tumor size, molecular subtypes, and the presence of in situ components, and statistical analyses were conducted to evaluate the correlation between imaging and histopathological measurements. A significant correlation was found between preoperative imaging measurements and histopathological sizes. MRI demonstrated the highest concordance with histopathological measurements, followed by ultrasonography and mammography. Tumor size predictions varied according to different molecular subtypes and the presence of in situ components. In HER-2 (+) tumors, the highest accuracy was obtained with USG, while MRI proved particularly effective in size determination for hormone-positive and triple-negative breast cancers. The presence of in situ components affected the accuracy of size predictions across all imaging modalities. The findings suggest that MRI is the most reliable imaging technique for preoperative size estimation of breast tumors, especially in hormone-positive and triple-negative cancers. USG and MMG also provide valuable information, particularly in resource-limited settings. This study emphasizes the importance of accurate imaging and evaluation for effective treatment planning and prognostic assessment in early-stage breast cancer patients.