Propiyonik asit ile deneysel olarak oluşturulan rat otizm modelinde mikroglia aktivasyonu, nöroenflamasyon ve nöronal kayıp varlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of microglia activation neuroinflammation and neuronal loss presence in experimentally generated rat autism model with propionic acid
- Tez No: 652155
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KEŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu öğrenme, konuşma becerilerinde ve sosyal becerilerde gerileme, ardışık anlamsız tekrar hareketleri gibi davranış bozuklukları ile karakterize nöro gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin etiyolojisi kesin olarak bilinememektedir. Bireylerde nöron sayısında azalma ve nöronal değişiklikler görülmektedir. Araştırmalar doğrultusunda otizmde CD68 immün reaktivitesinin mikroglia aktivasyonu ile glial fibriler asidik protein (GFAP) immün reaktivitesinin ise reaktif astrogliozis ile ilişkili olduğu vurgulanmaktadır. Çalışma modelde meydana gelen davranış bozuklukları ve beyinde meydana gelen nöroenflamasyonu belirlemek üzere yapıldı. 20'si çalışma, 5'i ise kontrol grubu toplam 25 adet rat kullanıldı. Çalışma grubunu oluşturan 20 ratın için otizm modeli oluşturmadan önce ve sonrasında olmak üzere davranış testi yapılarak skorları kaydedildi. Daha sonra 20 ratın sağ ventrikül bölgesi ile stereotaksi cihazı kullanılarak tespit edildi. Bu noktada belirlenen bölgeye tek doz propiyonik asit (PPA) (4 µl, 0,26 M solüsyonu) 10. günde sağ ventrikülden verildi. Ratlar 21. günde sakrifikasyon işleminin ardından hipokampüs dokusu elde edilerek incelemeler yapıldı. Davranış testi neticesinde önce-sonra zaman ortalamaları arasında istatistik olarak anlamlı bir farklılık vardır (p=0,001
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder is a neurodevelopmental disorder characterized by behavioral disorders such as learning, speech and social skills, and sequential nonsense repeat movements. The etiology of autism is not known precisely. A decrease in the number of neurons and neuronal changes are observed in individuals. In line with the studies, it is emphasized that CD68 immune reactivity in autism is associated with microglia activation and glial fibrillar acidic protein (GFAP) immune reactivity with reactive astrogliosis. The study was conducted to determine the behavioral disorders and neuroinflammation that occurred in the model. A total of 25 rats, 20 of which were study and 5 were the control group were used. The scores of the 20 rats in the study group were recorded by performing a behavioral test before and after creating an autism model. Then, the right ventricle area of 20 rats was fixed using a stereotaxy device. At this point, a single dose of propionic acid (PPA) (4 µl, 0,26 M solution) was administered from the right ventricle on the 10th day to the designated area. Hippocampus tissue was obtained after the sacrification process on the 21st day of the rats and examined. As a result of the behavior test, there is a statistically significant difference between the averages of before and after time (p = 0,001