Çinko eksik diyetle beslenen gebe sıçanların erkek yavrularında, çinko eksikliği ve uygulamasının testis ve karaciğerde relaksin ailesi peptidleri, oksidan sistem ve testosteron düzeyleri ile ilişkileri
The relationship of zinc deficiency and supplememation on testis and liver relaxin family peptides, oxidant system and testosterone levels in the male offspring pregnant rats fed with zinc deficient diet
- Tez No: 652157
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Memelilerde hayat zigottan embriyonun oluşması ve belli bir süre sonunda canlının anneden doğması ile başlamaktadır. Fetal dönem, gebeliğin son dönemidir ve yavrunun dünyaya gelmeden önce anne karnında doku ve organlarının olgunlaşması ile karakterizedir. Testisler, fetal erkeklik ve erkek gelişiminin temel endokrin düzenleyicileridir ve gebelik sırasında düzenlemeye tabidir. Spermatogonyumların puberte döneminde değişikliklerin başında germ hücre yüzeylerinde oluşan proteinlerin sentezi gelir. Çinko; Protein-karbonhidrat-lipid metabolizmasının, normal büyüme ve gelişmeyle ilişkili bir dizi biyolojik işlemin düzenlenmesinde önemlidir. Pankreas dokusunda çok miktarda bulunan çinko, insülinin etkisinin düzenlenmesinde rol oynar. Çinkonun ergenliğe girişteki kritik rollerinin bilinmesi düşüncesinden yola çıkarak, çinko eksik diyetle beslenen gebe ratlardan doğan erkek ratların, ergenlik geçişinde önemli olan cinsiyet hormonu ile insülin benzeri proteinlerin (relaksin ailesi peptidleri) üzerindeki etkileri, oksidan sistem üzerindeki değişimlerin araştırılması amaçlandı. Bunun yanı sıra, pubertal dönemde çinko eksikliği ve uygulamalarında testis ve karaciğerdeki söz konusu biyokimyasal yolakların nasıl işlediği ve düzenlendiği aydınlatılmaya çalışıldı. Tez çalışması, Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde bakımı ve kesimi gerçekleştirilen sıçanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Erkek yavru sıçanlar için 4 grup planlanmıştır. Grup I; Kontrol grubunu oluşturan erkek sıçanlardan, grup II; Çinko eksik diyetle beslenen erkek sıçanlardan, grup III; Normal diyetle beslenen erkek sıçanlardan, grup IV; Çinko takviyeli diyetle beslenen erkek sıçanlardan oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Life in mammals begins with the formation of the embryo from the zygote and after a certain period of time the creature is born from the mother. The fetal period is the last period of pregnancy and is characterized by the maturation of the tissues and organs in the womb before the baby is born. Testicles are the main endocrine regulators of fetal masculinity and male development and are subject to regulation during pregnancy. At the beginning of the changes in the puberty period of spermatogonia comes the synthesis of proteins formed on germ cell surfaces. Zinc; It is important in the regulation of protein-carbohydrate-lipid metabolism, a set of biological processes associated with normal growth and development. Zinc, which is present in large amounts in pancreatic tissue, plays a role in the regulation of the effect of insulin. Based on the idea of knowing the critical roles of zinc in entering puberty, it was aimed to investigate the effects of male rats born from pregnant rats fed zinc deficient diet on sex hormone and insulin-like proteins (relaxin family peptides), which are important in the transition to puberty, and the changes on the oxidant system. In addition to this, it was tried to be elucidated how the biochemical pathways in the testis and liver in the pubertal period zinc deficiency and its applications function and regulate. The thesis study was carried out on rats that were cared for and slaughtered in Selcuk University Experimental Medicine Research and Application Center. 4 groups were planned for male baby rats. Group I; From the male rats that make up the control group, group II; From male rats fed zinc deficient diet, group III; From male rats fed normal diet, group IV; It was created from male rats fed a zinc-fortified diet.