Valsalva manevrasının iskemik kalp hastalıklarında qt dispersiyonu üzerine etkisi
Effect of valsalva maneuver on qt dispersion in ischemic heart diseases
- Tez No: 652158
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BALBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ocak 1999 ile Aralık 1999 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde yapılan bu çalışmanın amacı, valsalva manevrasının kalbin elektriksel stabilitesi üzerine etkisini araştırmak, valsalva manevrası ile beraber ve bazal olarak çekiken EKG' ler arasındaki ventriküler repolarizasyon farklılıklarını saptamaktı. Kliniğimizde iskemik kalp hastalığı ile hospitalize edilen ve koroner anjiografi planlanan 85 vaka çalışmaya alındı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, aile öyküsü ve hiperlipidemi açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p˃0.05). İskemik kalp hastalığı öntanısı ile hospitalize edilen hastalar semptomlarına göre gruplara ayrıldı. Daha sonra koroner anjiografisi normal koroner arterler bulunan hastalar kontrol grubumuzu oluşturdu. Hastalara koroner anjiografisi yapılmadan önce bazal olarak ve valsalva manevrası altında iken standart 12 derivasyonlu EKG, 50 mm/saniye hızında çekildi. Bu EKG' lerde herhangi bir grup için bazal QT dispersiyonu (QTd), corrected QT dispersiyonu (QTcd) ve valsalva manevrası altında iken çekilen EKG' lerde QTd ve QTcd değerleri hesaplandı. Kontrol grubunda bazal QTd değeri 44.28±5.62 msn, QTcd değeri 47.51±7.01 msn idi. Valsalva manevrası altında iken çekilen EKG' lerde ölçülen QTd değeri 48.80±5.09 msn, QTcd değeri 52.80±6.90 msn idi. Stabil anjina pektoris grubunda bazal QTd değeri 51.60±7.36 msn, QTcd değeri 55.90±8.55 msn idi. Valsalva manevrası ile elde edilen EKG' lerde QTd değeri 74.20±7.78 msn, QTcd değeri 80.78±8.09 msn idi. Anstabil anjina pektoris grubunda bazal QTd değri 72.75±5.27 msn, QTcd değeri 77.29±5.82 msn idi. Valsalva manevrası ile elde edilen EKG ler de QTd değeri 90.86±6.55 msn, QTcd değeri 95.88±7.18 msn idi. Grup 1 deki bazal QTd, QTcd ile valslavalı QTd ve QTcd değerleri arasında istatiksel açıdan aönemli bir farklılık saptanmadı (p˃0.05). Grup 1 deki QTd, QTcd, valsalvalı QTd ve QTcd değerleri ile grup 2 deki bazal QTd ve QTcd değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı (p˃0.05). Grup 2 de bazal QTd ve QTcd değerleri ile valsalvalı QTd ve QTcd değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık vardı (p˂0.05). Grup 1 deki bazal QTd, QTcd ve valsalvalı QTd, QTcd değerleri ile Grup 2 deki valsalvalı QTd ve QTcd değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık vardı (p˂0.05). Grup 3 de bazal QTd ve QTcd değerleri ile valsalvalı QTd, QTcd değeleri arasındaistatiksel açıdan anlamlı bir farklılık vardı (p˂0.05). Grup 2 deki bazal QTd ve QTcd değerleri ile Grup 3 deki bazal QTd ve QTcd değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık vardı (p˂0.05). Grup 1 deki bazal QTd, QTcd, valsalvalı QTd, QTcd değerleri ile, grup 3 deki bazal QTd ve QTcd değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık vardı (p˂0.05). Grup 1 deki valsalvalı QTd ve QTcd değerleri ile, grup 3 deki valsalvalı QTd ve QTcd değerleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark vardı (p˂0.05). Grup 2 deki valsalvalı QTd ve QTcd değerleri ile grup 3 deki bazal QTc ve QTcd değerleri arasında istatiksel açıdan anllamlı bir fark yoktu (p0.05). Sonuç olarak, Valsalva manevrasının iskemik kalp hastalıklarında QTd ve QTcd yi anlamlı bir şekilde uzattığı kanısına varıldı. İskemik kalp hastalıklarında intratorasik basıncı artıran durumların önlenmesinin önemli olduğu kanatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of the valsalva maneuver in ischemic heart diseases. This study was made in Cardiology clinic of Turkey Yuksek Ihtisas Hospital between Januar 2019-December 2019 to evaluate the effect of valsalva maneuveron repolarization markers such as QT dispersion (QTd) and corrected QT dispersion (QTcd). Eighty-five patients hospitalized with ischemic heart disease in our clinic and scheduled for coronary angiography were included in the study. There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, gender, smoking, family history, and hyperlipidemia (p˃0.05). Patients hospitalized with a pre-diagnosis of ischemic heart disease were divided into groups according to their symptoms. Later, patients whose coronary angiography had normal coronary arteries formed our control group. Before coronary angiography was performed on the patients, the standard 12-lead ECG was recorded at a rate of 50 mm / second while under the Valsalva maneuver. In these ECGs, QTd and QTcd values were calculated in ECGs taken under basal QT dispersion (QTd), corrected QT dispersion (QTcd) and Valsalva maneuver for any group. In the control group, the baseline QTd value was 44.28 ± 5.62 ms, and the QTcd value was 47.51 ± 7.01 ms. The measured QTd value was 48.80 ± 5.09 ms and the QTcd value was 52.80 ± 6.90 ms in the ECGs recorded while under Valsalva maneuver. In the stable angina pectoris group, the basal QTd value was 51.60 ± 7.36 ms, and the QTcd value was 55.90 ± 8.55 ms. In the ECGs obtained with Valsalva maneuver, the QTd value was 74.20 ± 7.78 ms and the QTcd value was 80.78 ± 8.09 ms. In the unstable angina pectoris group, the basal QTd value was 72.75 ± 5.27 ms, and the QTcd value was 77.29 ± 5.82 ms. In ECGs obtained by Valsalva maneuver, the QTd value was 90.86 ± 6.55 ms, and the QTcd value was 95.88 ± 7.18 ms. There was no statistically significant difference between the baseline QTd, QTcd and roller QTd and QTcd values in Group 1 (p˃0.05). There was no statistically significant difference between the values of QTd, QTcd, Valsalvaled QTd and QTcd in group 1 and basal QTd and QTcd values in group 2 (p˃0.05). In Group 2, there was a statistically significant difference between baseline QTd and QTcd values and valsalvaled QTd and QTcd values (p˂0.05). There was a statistically significant difference between the baseline QTd, QTcd and valsalvaled QTd, QTcd values in Group 1 and the valsalvaled QTd and QTcd values in Group 2 (p˂0.05). In group 3, there was a statistically significant difference between baseline QTd and QTcd values and valsalvaled QTd, QTcd values (p˂0.05). There was a statistically significant difference between baseline QTd and QTcd values in Group 2 and basal QTd and QTcd values in Group 3 (p˂0.05). There was a statistically significant difference between baseline QTd, QTcd, valsalvaled QTd, QTcd values in group 1 and basal QTd and QTcd values in group 3 (p˂0.05). There was a statistically significant difference between the valsalvaled QTd and QTcd values in group 1 and the valsalvaled QTd and QTcd values in group 3 (p˂0.05). There was no statistically significant difference between valsalvaled QTd and QTcd values in group 2 and baseline QTc and QTcd values in group 3 (p0.05). In conclusion, it was concluded that Valsalva maneuver significantly prolonged QTd and QTcd in ischemic heart diseases. It has been concluded that it is important to prevent conditions that increase intrathoracic pressure in ischemic heart diseases.