Laparoskopik kolesistektomi sonrası uygulanan gevşeme egzersizlerinin ağrı ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of relaxation exercises applied after laparoscopic cholecystectomy on pain and vital signs
- Tez No: 652173
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma laparoskopik kolesistektomi sonrası uygulanan gevşeme egzersizlerinin ağrı, sistolik ve diyastolik kan basıncı, beden sıcaklığı, nabız hızı, solunum hızı ve oksijen satürasyonu üzerine etkisini incelemek amacıyla uygulandı. Randomize olmayan gruplarda ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel tasarımda olan çalışmanın verileri Ocak 2019- Aralık 2019 tarihleri arasında toplandı. Çalışma Balıkesir'e bağlı bir ilçe devlet hastanesinin genel cerrahi kliniklerinde laparoskopik kolesistektomi uygulanan ve araştırmaya kabul edilme kriterlerini karşılayan 80 hasta (Deney grubu=40, Kontrol grubu=40) ile gerçekleştirildi. Deney grubunda yer alan hastalara ameliyat sonrası 6. saat gevşeme egzersizleri uygulandı. Deney ve kontrol grubundaki hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 0. dk. 1., 2., 4., 6., 7. ve 8. saatlerde ağrı değerlendirmeleri yapıldı. Her iki grubun ameliyat öncesi dönemden başlanarak ameliyat sonrası 0., 15., 30., 45., 60., 90. dk. 2., 3., 4., 6., 7. ve 8. saatlerde hastaların sistolik ve diyastolik kan basıncı, beden sıcaklığı, nabız hızı, solunum hızı ve oksijen satürasyonu değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of relaxation exercises applied after laparoscopic cholecystectomy on pain, systolic and diastolic blood pressure, body temperature, pulse rate, respiratory rate and oxygen saturation. The study was designed as a controlled quasi-experimental pretest-posttest research in non-randomized groups. Data were collected between January 2019 and December 2019. The study was conducted with 80 patients (Experimental group=40, Control group=40) who underwent laparoscopic cholecystectomy in the general surgery clinics of a district state hospital in Balıkesir and met the inclusion criteria. Relaxation exercises were applied to the patients in the experimental group at 6th postoperative hour. Pain assessments were made in the experimental and control groups preoperatively, at postoperative 0 minute, and at 1, 2, 4, 6, 7 and 8 hours. Starting preoperatively, systolic and diastolic blood pressure, body temperature, pulse rate, respiratory rate and oxygen saturation values of the patients were recorded at postoperative 0 minute, 15th, 30th, 45th, 60th, and 90th minute and 2nd, 3rd, 4th, 6th, 7th and 8th hours in both groups.