Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı planlanan hastalara uygulanan progresif gevşeme egzersizleri ve kolcaba'nın konfor kuramına göre yapılandırılmış hemşirelik bakımının konfor düzeyine etkisi
The effect of progressive relaxation exercises applied to patients WHO planned laparoscopic cholecystectomy surgery and nursing care structured according to kolcaba's comfort theory on comfort level
  1. Tez No: 811396
  2. Yazar: HATİCE BİNBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Araştırma LK ameliyatı planlanan hastalara uygulanan PGE ve Kolcaba'nın Konfor Kuramı'na göre yapılandırılmış hemşirelik bakımının hastaların genel, fiziksel, psikospiritüel, sosyo-kültürel ve çevresel konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma öntest-sontest randomize kontrollü deneysel olarak Mart 2020-Mart 2022 tarihleri arasında İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi kliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, örneklem seçim kriterlerine uyan deney grubu 30, kontrol grubu 30 olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu, Genel Konfor, Genel Konfor Ölçeği, Perianestezi Konfor Ölçeği ve Progresif Gevşeme Egzersizleri CD'si kullanılarak toplanmıştır. Deney grubu hastalarına ameliyattan bir gün önce ve ameliyat günü sabahı PGE uygulanmıştır. Bununla birlikte, Kolcaba'nın Konfor Kuramı'na göre yapılandırılmış hemşirelik bakımı verilmiştir. Bu süreçte kontrol grubunda yer alan hastaların standart bakım alması sağlanmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik izin ve hastane yazılı kurum izni alınmıştır. Bulgular: Deney grubunda ameliyattan bir gün önce konfor düzeyi puan ortalaması 49,2616,75 olarak belirlenmiştir. Ameliyattan 6 saat sonra 74,56 10,95 puana yükseldiği belirlenmiştir. Kontrol grubunda ameliyattan bir gün önce konfor düzeyi puan ortalaması 41,3317,31 iken ameliyat sonrası konfor düzeyi puan ortalaması 41,10 19,08 olarak belirlenmiştir. Hastaların PGE ile zaman içinde konfor düzeyindeki değişimi istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.. Hastaların ameliyattan 6 saat sonra fiziksel konfor alt boyutu ile PKÖ ve GKÖ Konfor puan ortalamaları arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki (sırasıyla, r: 0,609, p=0,000; r: 0,578, p=0,000), psikospritüel konfor alt boyutu ile PKÖ ve GKÖ Konfor puan ortalamaları arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki (sırasıyla, r: 0,504, p=0,000; r: 0,554, p=0,000) olduğu belirlenmiştir. Sonuç: LK ameliyatı planlanan hastalara uygulanan PGE ve Kolcaba'nın Konfor Kuramı'na göre yapılandırılmış hemşirelik bakımı hastaların genel, fiziksel, psikospiritüel, sosyo-kültürel ve çevresel konfor düzeyini arttırmaktadır. Bu araştırma sonuçları ile LK ameliyatı planlanan hastaların konforunu arttırmak için nonfarmakolojik olan PGE'nin etkili yöntem olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, hemşirelik bakımında hastayı bütüncül olarak ele alan hemşirelik kuram ve modellerinin kullanılmasının önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to determine the effect of PRE and nursing care structured according to Kolcaba's Comfort Theory applied to patients who planned Laparoscopic Cholecystectomy surgery on the general, physical, psychospiritual, socio-cultural and environmental comfort level of patients. Method: The research was conducted as a pretest-posttest randomized controlled experimental study in the surgical clinics of İzmir Bakırçay University Çiğli Regional Training and Research Hospital between March 2020 and March 2022. The sample of the study consisted of 60 patients, 30 in the experimental group and 30 in the control group, who met the sample selection criteria. The data of the study were collected using the Patient Information Form, General Comfort Scale, Perianesthesia Comfort Scale and Progressive Relaxation Exercises CD. PRE was applied to the patients in the experimental group one day before the operation and in the morning of the operation day. In addition, nursing care structured according to Kolcaba's Comfort Theory was given them. In this process, patients in the control group were provided with standard care. Ethical approval and hospital institution permission were obtained for the implementation of the study. Results: One day before the operation, the average comfort level score was determined as 49.26 16.75 in the experimental group. It was 74,5610,95 points six hours after surgery. One day before the operation, the average comfort level score was determined as 41,3317,31 in the control group. It was 41,10 19,08 points six hours after surgery. The change in the comfort level of the patients over time with PRE was found to be statistically significant. It was determined that there was a moderate positive correlation among the physical comfort subdimension, PCS and GCS Comfort Score averages of the patients 6 hours after the surgery (respectively, r: 0,609, p=0,000; r: 0,578, p=0,000). It was determined that there was a moderate positive correlation among the psychospiritual comfort subdimension, PCS and GCS Comfort Score averages of the patients 6 hours after the surgery (respectively, r: 0,504, p=0,000; r: 0,554, p=0,000). Conclusion: Nursing care structured according to Kolcaba's Comfort Theory and PRE applied to patients who planned LC surgery increases their general, physical, psychospiritual, socio-cultural and environmental comfort level. Thanks to these research results, it has been determined that PGE, which is a non-pharmacological method, is an effective method to increase the comfort of patients who will undergo LC surgery. However, it has revealed the importance of using nursing theories and models that deal with the patient holistically in nursing care.