Covıd-19 pandemisi sırasında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety practices during the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 652179
  2. Yazar: İREM DİLAVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ERCÜMENT BEYHUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Amaç: Bu araştırmada koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) pandemisi sırasında, iş yerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarının iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri gözünden değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma nicel ve nitel kısımları olan tanımlayıcı bir araştırmadır. Nisan-Kasım 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de COVID-19 pandemisi sırasında aktif olarak hizmet sunan İSG profesyonelleri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel ve nitel bölümü elektronik ortamda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel bölümüne 277'si iş güvenliği uzmanı, 108'i işyeri hekimi, 28'i diğer sağlık personeli olmak üzere 413 kişi dahil edilmiştir. Araştırmanın nitel bölümüne ise 13 iş güvenliği uzmanı, 11 işyeri hekimi olmak üzere 24 İSG profesyoneli katılmıştır. Bulgular: COVID-19 pandemisi sırasında rehberlik, bilgilendirme ve risk değerlendirmesi başta olmak üzere İSG profesyonellerinin hizmet sunumlarının arttığı saptanmıştır. İSG profesyonellerinin pandemi sürecinde yaşadıkları güçlükler İSG uygulama alanları, semptomatik çalışan ve temaslıların yönetimi, kronik hastalığı olan çalışanların organizasyonu, iş yükünde artış ve tedarikçi firmaların organizasyonu başlıklarında kategorize edilmiştir. Bu alanlar için normalleşme dönemi, toplumsal özellikler, devlet, çalışan ve işverenle ilişkili faktörler başta olmak üzere çeşitli zorlaştırıcı faktörler vurgulanmıştır. Sonuç: Bu araştırma COVID-19'a yönelik İSG uygulamalarında yaşanan zorluklara ek olarak, katılımcıların neredeyse tamamı tarafından belirtildiği üzere rutin İSG uygulamalarında da aksaklıklar yaşandığını ortaya koymuştur. Bu süreçte İSG uygulamalarında zayıf kalınan noktalar doğrultusunda geliştirilecek yeni stratejiler ve taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed to evaluate occupational health and safety (OHS) practices in the workplace during the coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic, from the eyes of occupational health and safety professionals Material-Method: This study is a descriptive research wich has quantitative and qualitative parts, which was conducted April-November 2020. The population of this study was consisted of OHS professionals in Turkey who actively working during the COVID-19 pandemics. The quantitative and qualitative part of the research was carried out electronically. In the quantitative part of the study, 413 OHS professional were included, 277 of whom occupational safety specialists, 108 of them occupational physicians and 28 of them allied health personnel. In the qualitative part of the study, 24 OHS professional were included, 13 of whom occupational safety specialist and 11 of them occupational physicians. Results: In the COVID-19 pandemic, it has been determined that the duties of HSE professionals have increased, especially in guidance, information and risk assessment. The difficulties experienced by OHS professionals during the pandemic process are categorized under the headings of OHS application areas, management of symptomatic employees and contacts, organization of employees with chronic diseases, increase in workload and organization of supplier companies / customers. Various challenging factors have been highlighted for these areas, especially the normalization period, social characteristics, the state, employee and employer-related factors. Conclusion: This research has revealed that in addition to the difficulties experienced in OHS practices against COVID-19, as stated by almost all of the participants, there are problems in routine OHS practices. In this process, new strategies and cooperation to be developed in line with weak points in OHS practices will carry the role of OHS on employee and public health to a more effective point.