Multimodal representation learning for synchronized speech and videos
Eşzamanlı konuşma ve video için çok kipli gösterim öğrenimi
  1. Tez No: 652185
  2. Yazar: ÖYKÜ DENİZ KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARAÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte çoğulortam veri miktarı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu artış çoklu veri kipleri için sinir ağları ile yapılan çalışmaları olanaklı kılsa da, verimli bir şekilde veri saklanımını ve geri getirimini önemli bir ihtiyaç haline getirmektedir. Bu tezde, çoklu veri kiplerinden faydalanmanın sağladığı yararları araştırmak için çeşitli veri kaynaştırma yöntemleri sunulmaktadır. Sunulan veri kaynaştırma yöntemleri sistemde kaynaşımın yapıldığı aşamaya göre farklılık göstermektedir. Ayrıca, veri saklanımı ve geri getirimi amacıyla veri altbirimleri için gösterim öğrenim sistemleri incelenmiştir. Bu gösterimler temsil ettikleri veri altbirimleri arasındaki belirlenmiş bir uzaklık metriğine göre hesaplanan uzaklığı yansıtacak şekilde oluşturulmuştur. Olası bir başarım artışı için bileşik gösterim ve uzaklık metriği öğrenimi problemi de irdelenmiştir. Gösterim öğrenimi ve veri kaynaştırma amacıyla derin sinir ağlarından faydalanılmıştır ve bu problemlerin başarım ölçümleri sırasıyla aynı-farklı kelime ayrımsaması ve sesbirim sınıflandırılmasıyla yapılmıştır. Deneylerde iki farklı veri kümesinden faydalanışmıştır: USC-TIMIT rtMRI ve Türk işaret dili haber bültenleri. Elde edilen deney sonuçları veri kaynaştırmanın faydalarını ortaya koyarken, aynı zamanda bu kaynaşımın erken safhalarda yapılmasının daha da iyi sonuçlar getirdiğini göstermektedir. Aynı zamanda, gösterim öğrenimi için sunulan yöntemler, aynı problem için daha önce kullanılmış temel sistemlerden fark edilebilir derecede daha iyi başarımlar sağlamıştır. Bu nedenle, video ve konuşma işaretlerinin altbirimleri için öğrenilmiş bu gösterimler çapraz kipli verilerin geri getirimi için önemli bir adım olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The amount of multimedia data has been increased rapidly in recent years. While this data growth enables multimodal neural network based studies, it has also resulted in a need for efficient storage and retrieval systems for multimodal data. In this thesis, different data fusion schemes are examined to see the benefits of the use of different data sources. Proposed fusion schemes differ in their stages in which the data fusion is performed. Additionally, several representation learning methods are investigated for efficient data storage and retrieval systems. Representations are generated in such a way that they reflect the distance between the represented data segments according to a certain distance metric. A joint representation and distance metric learning scheme is also considered for a performance gain. Several deep neural network models are designed for representation learning and data fusion, and their performances are evaluated with the same-different word-discrimination and phone classification tasks, respectively. Experiments are performed on two different multimodal data sets; USC-TIMIT rtMRI and Signed Turkish broadcast news. Outcomes of the experiments show that the data fusion indeed brings a performance improvement over unimodal approaches, and performing fusion in earlier stages yields better results than fusing the data in later stages. Additionally, the proposed methods for the representation learning outperform the corresponding baseline systems in the same-different word-discrimination task. Therefore, generated representations of video and audio segments can be considered as an important step towards a fast cross-modal query-by-sign search system.