Acil servise nefes darlığı ile başvuran hipoksik solunum yetmezliği olan hastalarda yüksek akımlı nazal oksijen ile nazal kanül tedavilerinin kan gazı değerleri üzerine etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of high current nazal oxygen and nazal cannula treatment on blood gas values in patients with hipoxic respiratory failure applying to the emergency department with strain of breathing
- Tez No: 652186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH OSMAN KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Yüksek akımlı nazal oksijen cihazı günümüzde oksijen desteği gereken hastalarda etkinliği olduğu bilinen, invaziv mekanik ventilator ihtiyacını azalttığı düşünülen bir yöntemdir. Çalışmamız nefes darlığı ile başvuran hipoksik solunum yetmezlikli hastalarda Yüksek akımlı nazal oksijen cihazı ile nazal kanül tedavilerinin kan gazı parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde yapılmış prospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza nefes darlığı ile acil servise başvuran hastalar arasından dışlama kriterleri uygulandıktan sonra geriye kalan hastalar dahil edildi. Hastaların gelişinde anamnezleri alınıp fizik muayeneleri yapıldıktan sonra vital bulguları kaydedilip uygun olan ve onam veren hastalardan kan gazı alındı. Hastayı değerlendiren hekimin klinik yaklaşımı doğrultusunda tedavi planlanacaktır. Tedavi olarak hastalara bronkodilatör tedavisi başlanacak olup atak tedavisi sonrasında nazal kanal veya yüksek akım nazal kanül tedavileri hekimin tercihine göre kullanıldı. Bronkodilatör tedavi esnasında çıkan ilk kan gazı değerine göre eğer PaCO2 ≥ 45 ise hasta çalışma dışında tutuldu. Hastalar 30 dk nazal kanül veya yüksek akım nazal kanülle oksijen tedavisi aldıktan sonra tekrar kan gazları alındı. Hastalardan başvuru ve tedavi sonrası arteryel kan gazı örnekleri karşılaştırıldı. Kan gazı parametreleri arasından pH, So2, PaO2, PaCO2, COHB, laktat, SBE değerleri değerlendirmeye tabi tutuldu. Elde edilen veriler SPSS.20 programı ile analiz edildi. Veriler yüzde ve sayı olarak verildi. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını değerlendirmek için Shapiro-Wilk ve Kolmogorov - Smirnov testleri kullanıldı. İki bağımsız grup arasında normal olarak dağılmış verileri karşılaştırmak için bağımsız örnekler t-testi ve veriler normal olarak dağıtılmamışsa Mann-Whitney U testi kullanılacak. Kategorik değişkenler Ki-kare ve Fisher testleri kullanılarak karşılaştırılacak.
Özet (Çeviri)
Objective: High-flow nasal oxygen device is a method that is known to be effective in patients requiring oxygen support and is thought to reduce the need for invasive mechanical ventilation. Our study aims to compare the effects of high flow nasal oxygen device and nasal cannula treatments on blood gas parameters in patients with hypoxic respiratory failure who present with shortness of breath. Materials and Methods: Our research; This is a prospective study conducted in Atatürk University Medical Faculty Hospital Emergency Service. After the exclusion criteria were applied among the patients who presented to the emergency department with shortness of breath, the remaining patients were included in our study. After the anamnesis and physical examinations of the patients were taken upon arrival, blood gas was obtained from the patients whose vital signs were recorded and suitable and gave informed consent. Treatment will be planned in line with the clinical approach of the physician evaluating the patient. As treatment, bronchodilator therapy will be initiated in the patients, and after the attack treatment, nasal canal or high flow nasal cannula treatments were used according to the physician's preference.The patient was excluded from the study if PaCO2 was 45 based on the initial blood gas value during bronchodilator therapy. After 30 minutes of oxygen therapy with nasal cannula or high flow nasal cannula, blood gases were taken again. Arterial blood gas samples were compared from patients at admission and after treatment. Among the blood gas parameters, pH, So2, PaO2, PaCO2, COHB, lactate, SBE values were evaluated. The data obtained were analyzed with the SPSS.20 program. Data are given as percentages and numbers. Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests were used to evaluate whether the data were suitable for normal distribution. Independent samples t-test will be used to compare data normally distributed between two independent groups, and the Mann-Whitney U test will be used if the data are not normally distributed. Categorical variables will be compared using Chi-square and Fisher tests. A p value of