Analysis of speech content and voice for deceit detection
Aldatma tespiti için konuşma içeriği ve ses analizi
  1. Tez No: 892631
  2. Yazar: MARIA RALUCA ESKIN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HAMDİ DİBEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günlük yaşamın bir parçası olan aldatıcı davranışlar, genellikle fark edilmeden gerçekleşir ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Makine öğrenimindeki son gelişmelerle birlikte, aldatmanın daha güvenilir bir şekilde tespit edilebilmesi mümkün görünmektedir. Mevcut görsel ve çok modlu modeller, aldatmayı yeterli doğrulukla tanımlayabilse de, konuşma içeriği veya sesin bireysel kullanımı hala düşük performans sergilemektedir. Bu nedenle, aldatmanın tespiti için özellik çıkarımı ve optimizasyonuna odaklanarak bu temel iletişim biçimlerinin kullanımını sistematik bir şekilde inceliyoruz. Bu amaçla, aldatma kalıplarını tespit etmek için transformerlerden, uzamsal ve zamansal mimarilerden, en son teknoloji önceden eğitilmiş modellerden ve el yapımı gösterimlerden yararlanmanın güvenilirliğini değerlendiriyoruz. Ayrıca, değerlendirilen yöntemlerin kendine özgü özelliklerini ve ayırt edici gücünü anlamak için kapsamlı bir inceleme yapıyoruz. Sonuçlar, konuşma içeriğinin (transkripte edilmiş metin) ses özelliklerinden daha fazla bilgi sağladığını göstermektedir. Ek olarak, transformer mimarilerinin, gösterim öğrenimi ve modellemede etkili olduğu görülmekte ve aldatma tespiti için en uygun model yapılandırmaları hakkında içgörüler sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Deceptive behavior is part of daily life, often without being recognized, leading to severe repercussions. With the recent improvements in machine learning, more reliable detection of deceit appears to be possible. Although current visual and multimodal models can identify deception with adequate precision, the individual use of speech content or voice still performs poorly. Therefore, we systematically analyze such essential communication forms focusing on feature extraction and optimization for deceit detection. To this end, we assess the reliability of employing transformers, spatial and temporal architectures, state-of-the-art pre-trained models, and handcrafted representations to detect deceit patterns. Furthermore, we conduct a thorough analysis to comprehend the distinct properties and discriminative power of the evaluated methods. The results demonstrate that speech content (transcribed text) provides more information than vocal characteristics. In addition, transformer architectures are found to be effective in representation learning and modeling, providing insights into optimal model configurations for deceit detection.