Using linguistic landscapes as a multimodal pedagogical tool in English language classrooms: A qualitative study in a high school context
İngilizce sınıflarında dilsel çevrenin çok modlu bir pedagojik araç olarak kullanılması: Lise bağlamında nitel bir çalışma
- Tez No: 839995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Dilsel Çevre (DÇ), tabelalar, reklamlar ve sokak isimleri de dâhil olmak üzere kamusal alanlarda farklı dillerin ve bunların farklı biçimlerinin incelenmesini ifade eder. Dillerin çevrede kullanımı, temsili ve etkileşimi ile ilgilenir. Disiplinler arası olmasının yanı sıra, dillerin eğitimdeki önemi on yılı aşkın bir süredir araştırmacılar tarafından büyük ilgi görmektedir. Anlamlı dil öğrenimini kolaylaştırmada ve dilsel çeşitliliği teşvik etmede güçlü olduğu kabul edilmektedir. Buna dayanarak, bu nitel çalışma, geleneksel ders kitaplarının ötesine geçmeye ve gerçek yaşam durumlarını entegre etmeye vurgu yaparak, DÇ materyallerini lisede İngilizce öğretimine dâhil etmenin etkinliğini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma, DÇ materyallerinin değerli pedagojik kaynaklar olarak hizmet edip edemeyeceğini araştırmıştır. Çalışma, Türkiye'nin Güneydoğusunda yer alan Siirt ilindeki bir devlet lisesinden otuz iki 11. sınıf öğrencisinden oluşan bir örneklem grubunu kapsamaktadır. On iki haftalık bir süre boyunca, 11. sınıf İngilizce ders kitabındaki konulara dayanan üç etkinlik,“İkinci Dil Öğretimi ve Öğreniminde Dilsel Çevre”pedagojik modeli kullanılarak geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Veriler, çalışma öncesi ve sonrası yansıtıcı günlükler, yarı yapılandırılmış odak grupları ve bireysel görüşmeler, etkinlik yansıtma günlükleri ve daha sonra nitel içerik analizi kullanılarak analiz edilen öğrenci tarafından üretilen eserler dâhil olmak üzere çeşitli yöntemlerle toplanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin İngilizce derslerinde DÇ temelli materyallere yönelik algılarının olumlu yönde etkilendiğini, motivasyon, ilgi ve dil anlayışlarının arttığını göstermiştir. Öğrenciler DÇ'yi daha fazla keşfetmeye hevesli olduklarını ifade etmiş ve İngilizce öğrenmeye olan ilgilerinin arttığını bildirmişlerdir. Öğrenciler, yeni kavram ve üniteleri anlamalarını kolaylaştıran DÇ materyallerinin dil öğrenimi için faydalı olduğunu kabul ettiler. Ayrıca, DÇ etkinlikleri, öğrenciler işbirliği yaptıkça, bakış açılarını paylaştıkça ve akranları ve öğretmenleriyle anlamlı etkileşimler kurdukça sosyal becerilerin ve ilişkilerin gelişimini kolaylaştırdı. Öğrenciler, DÇ etkinliklerine katılarak, İngilizce öğrenimine ilişkin algılarında kayda değer bir değişim yaşamış ve İngilizce öğreniminin gerçek dünya bağlamlarındaki pratik önemini ve uygulanabilirliğini fark etmişlerdir. Çalışma ayrıca, tanıdık çevresel materyallere maruz kaldıklarında artan öğrenci ilgisi, motivasyonu ve anlayışı ile kanıtlandığı gibi, dil sınıfında otantik materyaller olarak DÇ kullanmanın avantajlarını ortaya koymuştur. DÇ temelli dil etkinliklerinin dâhil edilmesi, öğrencilerin üretken ve alıcı dil becerileri üzerinde olumlu bir etki yaratmıştır. Buna ek olarak, öğrenciler kendi deneyimleriyle bağlantılar kurarak ve daha ilgi çekici dil etkinliklerine geçişin keyfini çıkararak, DÇ'nin pratikliğini ve anlamlılığını takdir ettiler. Özellikle, öğrencilerin çoğunluğu müfredata DÇ temelli etkinliklerin dâhil edilmesini ve her akademik dönem için bir veya iki etkinlik yapılmasını önerdi. Genel olarak, bu çalışma, lise düzeyindeki İngilizce sınıflarında DÇ odaklı etkinliklerin uygulanmasına ilişkin sınırlı araştırmaya katkıda bulunmaktadır. Bulgular, DÇ dayalı etkinliklerin öğrencilerin dil becerileri, motivasyonları ve İngilizceyi kullanma konusundaki özgüvenleri üzerindeki olumlu etkisinin altını çizmektedir. Öğretmenlere ve öğrencilere geleneksel ders kitaplarının ötesinde daha geniş bir İngilizce anlayışı sunan değerli pedagojik kaynaklar olarak DÇ materyallerinin entegrasyonunu savunmaktadır. Çalışma, DÇ 'nin dil öğretimindeki potansiyelinin daha fazla araştırılmasıyla sonuçlanmakta ve DÇ tabanlı etkinliklerin gelecekteki müfredata dahil edilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Linguistic Landscape (LL) refers to the study of different languages and their different forms in public spaces, including signs, advertisements and street names. It is concerned with the use, representation and interaction of languages in the urban environment. In addition to being interdisciplinary, the importance of LL in education has received considerable attention by researchers for over a decade. It is recognized as powerful in facilitating meaningful language learning and promoting linguistic diversity. Based on this, this qualitative study aimed to explore the effectiveness of incorporating LL materials into the teaching of English in high school, with an emphasis on moving beyond traditional textbooks and integrating real-life situations. The research investigated whether LL materials could serve as valuable pedagogical resources. The study involved a sample group of thirty-two 11th grade students from a public high school in the province of Siirt, in southeastern Türkiye. Over a period of 12 weeks, three activities based on topics from the 11th grade English textbook were developed and implemented using the Linguistic Landscapes in Second Language Teaching and Learning (LLinL2TL) pedagogical model. Data were collected through various methods, including pre-study and post-study reflective journals, semi-structured focus groups and individual interviews, activity reflection logs, and student-produced artifacts, which were later analyzed using qualitative content analysis. The results showed that students' perceptions of LL-based materials in English classes were positively influenced, leading to increased motivation, interest, and understanding of the language. Students expressed enthusiasm for exploring LL further and reported an increased interest in learning English. They recognized LL materials as beneficial for language learning, facilitating their understanding of new concepts and units. Furthermore, LL activities promoted the development of social skills and relationships as students collaborated, shared their perspectives, and engaged in meaningful interactions with their peers and teachers. Through participation in LL activities, students experienced a notable shift in their perceptions of English language learning, recognizing its practical relevance and applicability in real-world contexts. The study further revealed the advantages of using LL as being authentic materials in the language classroom, as evidenced by increased student interest, motivation, and understanding when exposed to familiar environmental materials. Incorporating LL-based language activities had a positive influence on learners' productive and receptive language skills. In addition, students appreciated the practicality and meaningfulness of LL, establishing connections to their own experiences and enjoying the transition to more engaging LL activities. Notably, the majority of students recommended including LL-based activities in the curriculum, suggesting one or two activities per academic term. Overall, this study contributes to the limited research on the implementation of LL-oriented activities in high school level English classrooms. The findings underscore the positive impact of LL-based activities on students' language skills, motivation, and confidence in using English. It advocates for the integration of LL materials as valuable pedagogical resources, offering teachers and students a broader understanding of English beyond traditional textbooks. The study concludes with the further exploration of LL's potential in language instruction and recommends the inclusion of LL-based activities in future curricula.