Turizm eğitimi alan öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the learning styles of students studying tourism
- Tez No: 652196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÇİLİNGİR ÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanoğlunun en kıymetli yeteneklerinden biri olan öğrenme, doğum ile başlayıp hayatın sonuna kadar devam etmektedir. Bireylerin karakterleri, kişisel özellikleri farklı olduğu gibi öğrenme şekilleri de farklılık göstermektedir. Kişisel özelliklerden biri olan öğrenme stilleri bu araştırmanın odağını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmada ön lisans ve lisans düzeyinde turizm eğitimi alan ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin öğrenme stillerinin belirlenmesi ve öğrenme stillerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, 2019-2020 öğretim yılı güz döneminde Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde turizm eğitimi alan 302 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu ile Kolb tarafından geliştirilen ve Gencel (2006) tarafından türkçeye uyarlaması yapılan KÖSE–III Öğrenme Stilleri Envanteri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 25 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde Frekans, Ki-Kare, Kruskal Wallis-T Testi ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcı öğrencilerin %45,4'ünün Değiştiren, %26,8'inin Özümseyen, %18,9'unun Yerleştiren ve %8,9'unun Ayrıştıran öğrenme stiline sahip olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile cinsiyet, yaş, mezun olunan lise, okuduğu bölüm, sınıf, genel akademik not ortalaması, ailenin aylık ortalama gelir düzeyi ve anne-baba eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Learning which is one of the most precious talent starts with birth to end of the life(death). Learning styles show differences like the characteristic of a person and personalities. Learning styles are one of personal characteristic creates the focus of the research. Accordingly, it is aimed that the research determines the learning styles of second, third, fourth grade students studying tourism at university level and examines their learning styles in terms of various variables. The research, therefore, was held with 302 students studying tourism of Ondokuz Mayıs University in the fall semester of the 2019-2020 academic year. In the research, KÖSE III Learning Style Inventory, developed by Kolb with personal information form and adapted in Turkish by Gencel (2006), was used in order to collect data. The data from the research has been evaluated using IBM SPSS statistics 25 program package program. In data analysis is used Frekans, Ki-Kare, Kruskal Wallis-T Test and Whitney U's tests. According to the research findings, it was determined that 45,8% of participatory students preferred Changing, 26.8% preferred Adopting, 18.9% preferred Placing and 8.9% preferred Disaggregated learning styles. There is no significant differences between the learning styles of students and variables of the gender, age, high school graduate, studying department, class, general academic average, average monthly level of the family and education level of parents.