Gastronomi eğitimi alan öğrencilerin staj deneyimlerinin mesleki tutum ve davranışlarına etkisi
The impact of internship experiences on the professional attitudes and behaviors of the students studying gastronomy
- Tez No: 820682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gastronomi ve mutfak sanatları ile aşçılık bölümleri uygulamanın ön planda olduğu eğitim alanlarıdır. Genel müfredatında uygulamalı derslerin yoğunlukta olduğu ve pratik becerilerin büyük yer tuttuğu bu bölümlerde, staj deneyimi, öğrencilerin okulda öğrendiklerini pekiştirmesi ve sektörle tanışması açısından çok önemlidir. Dolayısıyla gastronomi ve aşçılık eğitimi alan öğrencilerin staj deneyimi hem akademik hem de mesleki hayatlarında kritik rol oynamaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, gastronomi ve mutfak sanatları eğitiminde staj deneyimin etkisinin ortaya koyulması olmuştur. Bu kapsamda öncelikle staj deneyimi olarak staj memnuniyeti dikkate alınmıştır. Sonrasında okul desteği, yönetici desteği, öğrenme imkanları ve iş yoğunluğunun staj memnuniyetine etkisi incelenmiştir. Ardından staj memnuniyetinin işe karşı tutum ve mesleki bağlılık üzerinde etkisi test edilmiştir. Son aşamada ise işe karşı tutum ve mesleki bağlılık unsurlarının öğrencilerin sektörde kalma niyetlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırma verileri 2023 nisan ve mayıs ayları içinde çevrimiçi olarak dağıtılan anket formuyla toplanmıştır. Kartopu ve kolayda örnekleme yöntemlerinin birlikte kullanılmasıyla toplam 411 geçerli anket sayısına ulaşılmıştır. Verileri tanımlamak ve değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için SPSS ve LISREL paket programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda okul desteğinin staj memnuniyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Buna karşın yönetici desteğinin ve öğrenme imkanlarının staj memnuniyeti üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan iş yoğunluğunun ise staj memnuniyetini negatif şekilde etkilediği anlaşılmıştır. Araştırmada ayrıca staj memnuniyetinin işe karşı tutumu ve mesleki bağlılığı anlamlı şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların işe karşı tutumu ve mesleki bağlılıkları ayrı ayrı olarak sektörde kalma niyetini pozitif olarak etkilemiştir. Bu sonuçlar gastronomi ve aşçılık eğitiminde staj deneyiminin çok önemli olduğunu göstermektedir. Araştırma bulgularından yola çıkarak turizm işletmeleri, gastronomi ve aşçılık eğitimi veren kurumlar ve benzer konuda çalışma yapmak isteyen araştırmacılar için çıkarımlar yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gastronomy and culinary arts and cookery are departments where practical skills are at the forefront. In these departments, where applied courses are intensive in the general curriculum and practical skills have a large part, internship experience takes an important place in terms of reinforcing what students learn at school and meeting the sector. Therefore, the internship experience of students studying gastronomy and cookery plays a critical role in both their academic and professional lives. In this context, the aim of the study was to reveal the impact of internship experience in gastronomy and culinary arts education. First, internship satisfaction was taken into consideration as internship experience. Then, the effects of school support, managerial support, learning opportunities, and workload on internship satisfaction were examined. Furthermore, the effect of internship satisfaction on attitude towards work and professional commitment was evaluated. Finally, the attitudes towards work and professional commitment impact on students' intention to stay in the sector were investigated. The research data were collected through an online questionnaire in April and May 2023. A total of 411 valid questionnaires were obtained by using snowball and convenience sampling methods. SPSS and LISREL programs were used to define the data and test the relationship between variables. As a result of the study, it was determined that school support did not have a significant effect on internship satisfaction. On the other hand, managerial support and learning opportunities had a positive effect on internship satisfaction. On the other hand, workload has a negative effect on internship satisfaction. The study also concluded that internship satisfaction significantly impacts attitude towards work and professional commitment. In addition, the participant's attitude towards work and professional commitment separately positively impacted their intention to stay in the sector. These results show that internship experience is particularly important in gastronomy and culinary education. Based on the findings of the research, implications, and recommendations were made for tourism enterprises, institutions providing gastronomy and cookery education, and researchers who want to conduct studies on similar topics.