Ortaokul öğrencilerinde ev ödevlerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları üzerine etkisi
The effect of homework on physical education and sports attitudes in secondary school students
- Tez No: 652217
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma ortaokul öğrencilerinde ev ödevlerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumları üzerine etkisini çeşitli değişkenlere göre incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu araştırmada ön ve son test kontrol gruplu uygulamasel model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Sincan ilçesinde MEB'e bağlı Cumhuriyet Ortaokullunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Rastgele örneklem yöntemi ile seçilen 84 öğrenci (42 kadın-42 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla kullanılan Kişisel Bilgi Formu ve Demirhan ve Altay (2001) tarafından Türkçeye uyarlanan“Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama ve kontrol grubundaki öğrencilerden toplanan verilerin dağılımlarına ilişkin normallik varsayımlarının test edilmesinde Kolmogorov-Smirnov Z testi kullanılmıştır. Bu bağlamda normallik varsayımı sağlamadığından dolayı karşılaştırmalarda nonparametrik istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri içerisinden iki grup olan değişkenlere göre tutum ölçeğinin ön ve son testten aldıkları puanlar arasındaki farklılığa Mann-Whitney U Testi analizi ile bakılmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri içerisinden ikiden fazla grup olan değişkenlere göre tutum ölçeğinin geneli ve alt faktörlerinden aldıkları puanlar arasındaki farklılığa Kruskal-Wallis H testi ile bakılmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleri içerisinden grup içi değişkenlere göre tutum ölçeğinin ön ve son testten aldıkları puanlar arasındaki farklılığa Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile bakılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, uygulama ve kontrol grubundaki öğrencilerin gruplar arası ön ve son test puanları karşılaştırıldığında ön test tutum puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiş olup, son test tutum puanları arasında anlamlı düzeyde fark olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamlılık uygulama grubundaki öğrencilerinin son test tutum puanlarının kontrol grubu öğrencilerinin son test tutum puanlarından daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla uygulama grubundaki öğrencilere uygulanan ev ödevlerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarını artırmış olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of homework on attitudes towards physical education classes in secondary school students according to some variables. In this study, a pretest-posttest experimental design with a control group was used. The sample of the study consists of 7th-grade students studying at Cumhuriyet Secondary School affiliated to the Ministry of National Education in the Sincan district of Ankara province in the academic year of 2019-2020. Selected by a random sampling method, 84 students (42 females and 42 males) made up the study sample. A Personal Information Form prepared by the researcher to determine the demographic information of the participants, and the“Physical Education and Sports Attitude Scale,”which was adapted to the Turkish population by Demirhan and Altay (2001), were used as data collection tools in the study. The Kolmogorov-Smirnov Z test was used to test the normality assumptions regarding the distribution of the data collected from the students in the experimental and control groups. In this context, since the normality assumption was not satisfied, nonparametric statistical tests were used in order to make comparisons. To examine the differences between the attitude scale's pretest and posttest scores regarding the demographic characteristics of the students, for those variables with two groups, the Mann-Whitney U test was used. Kruskal-Wallis H test was used to examine the difference between the demographic characteristics and the difference between the scores obtained from the general attitude scale and its sub-factors regarding the variables with more than two groups. Among the demographic characteristics of the students, the difference between the pre and posttest scores of the attitude scale according to the variables within the group was examined with the Wilcoxon Signed Ranks test. The study results revealed that there was not any statistically significant difference between the experiment and control group on the attitude pretest scores; however, the groups had significantly different posttest scores so that the experimental group gained higher scores. Therefore, it can be said that the homework applied to the students in the experimental group can increase their attitudes towards physical education classes.