Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin görsel tasarım öge ve ilkelerini bilme düzeyleri
Ondokuz Mayıs University Faculty of Education Department of Art and Design Teaching the level of 1st and 4th grade students knowledge of visual design elements and principles
- Tez No: 652219
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde görsel sanatlar alanında yaygın bir şekilde kullanılan görsel tasarım öge ve ilkelerinin temeli Japon eğitim sistemine dayanmaktadır. İlk olarak sanat ve tasarım eğitimcisi olan Arthur Wesley Dow bu konuda araştırmalar yaparak 1899 yılında“Kompozisyon”adlı bir kitap yazmıştır. Kitabında öğretilebilir düzenli bir yol izlemek istemiş ve bu konuyu derslerinde uygulamaya başlamıştır. Arthur Wesley Dow'un geliştirdiği bu sanat ve tasarım eğitimi müfredatı kurumsallaştırılarak, Walter Grophius tarafından 1919 yılında kurulan Bauhaus Güzel Sanatlar Okulu'nda kendini göstermiştir. Bu çalışmada, görsel tasarımın temel taşı olan öge ve ilkelerin tasarımdaki yeri ve önemi açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, görsel tasarım ögeleri ve görsel tasarım ilkeleri ile ilgili veriler; belge tarama, internet ortamında veri tarama ve toplama teknikleri gibi araştırma teknikleri ile incelenmiştir. Geleceğin sanatçıları ve eğitimcileri olan Resim-İş Eğitimi programlarında eğitim gören, lisans 1. sınıf ve lisans 4. sınıf öğrencilerinin, bu konudaki bilgi düzeylerinin ne derecede olduğu merak konusu olmuştur. Buradan hareketle, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'na kayıtlı lisans 1. sınıf ve lisans 4. sınıf öğrencilerine özel olarak 20 soruluk bilgi testi hazırlanarak, onların bu konudaki bilgi düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Öğrencilere uygulanan anketin verileri bilgisayardan SPSS programı aracılığıyla“aritmetik ortalama”,“standart sapma”,“ki kare testi”,“Kruskal -Wallis testi”,“Mann-Whitney U testi”ve“t testi”istatistik analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, görsel tasarımın temel taşı olan öge ve ilkelere ait bilgilerin bazı yönlerden başarılı, bazı yönlerden ise eksik olduğu görülmüştür. Üniversitelerin, müfredatlarındaki temel tasarım ve diğer atölye derslerinde bu kavramları öğrencilere anlatırken daha detaylı, yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlayarak anlaşılır bir yol izlemeleri ve bu konuyu genel geçer değil, tam bir öğrenme sağlanana kadar aktarmaları gerektiği, böylelikle öğrencilerin konuya daha çok hâkim olabilecekleri öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The basis of visual design elements and principles, which are widely used in the field of visual arts today, are based on the Japanese education system. Arthur Wesley Dow, was the first art and design academician who made researches on this subject and wrote a book called“Composition”in 1899. He wanted to follow a systematic approach that can be taught in his book and started to apply this subject in his lessons. This art and design education curriculum developed by Arthur Wesley Dow was institutionalized and demonstrated at the Bauhaus Fine Arts School, which was founded in 1919 by Walter Grophius. In this study, it has been tried to explain the importance of place, elements and principles, which are the cornerstone of visual design. In accordance with this purpose data on visual design elements and visual design principles; research methods such as document scanning, data screening and gathering techniques on the internet have been investigated. It has been a matter of curiosity in this subject to what extent is the knowledge level of undergraduate 1st and 4th grade students who are in the Art Education Program and those who will also be the artists and educators of the future. From this point of view, a 20-question knowledge test was prepared specifically for undergraduate 1st and 4th grade students enrolled in Ondokuz Mayıs University Faculty of Fine Arts Education Sub Department of Art and Design to evaluate their level of knowledge on this subject. The data of the questionnaire applied to the students were evaluated by using statistical analysis from the computer using SPSS program“arithmetic mean”,“standard deviation”,“chi square test”,“Kruskal -Wallis test”,“Mann-Whitney U test”and“t test”. In line with the findings obtained, it has been observed that the information about the elements and principles, which are the cornerstone of the visual design, is successful in some ways and lacking in other ways. Universities should pursue an understandable way in basic design and other workshop lessons in their curriculum, by explaining these concepts to the students in a more detailed way and it is envisaged that students should convey this subject until a full learning is provided, with practice application, comparison, reseach and real life methods of teaching so that they can master the subject more.