Günübirlik diz protezi yapılan hastaların uygulama protokolleri ve avantajları
Practice protocols and advantages of patients with out-pati̇ent knee prosthesis
  1. Tez No: 652236
  2. Yazar: BURAK BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BAYAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gonartroz, ağrı, hareket kısıtlılığı, deformite, kas kuvvetinde azalma ve yaşam kalitesinin önemli ölçüde düşmesine yol açan bir patolojidir. Özellikle 55 yaş üzeri popülasyonda hastalık ve sakatlığın en önde gelen nedenlerinden olup önemli bir halk sağlığı problemidir. Sosyo-ekonomik ciddi kayıplara yol açan hastalığın tedavisi giderek önem kazanmakta ve ciddi önlemlerin alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Özellikle yaşam süresi ve obezite gibi predispozan faktörlerin sıklığının artmasıyla son yıllarda daha fazla görülmektedir. Total diz artroplastisi (TDA) gonartrozun tedavisinin en güncel ve son tedavi seçeneğidir. Calişmamızda yatarak tedavi ve günübirlik (ayaktan) yatışla yapılan diz protezlerinin ağrı, fonksiyonel skorlar, diz ölçümleri ve maliyet açısından kıyaslamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Biz bu çalışmamızda Sakarya Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında 1 Ocak – 31 Aralık 2019 yılları arasında primer gonartroz nedeniyle total diz protezi uygulanan hastaları inceledik. Çalışmaya 38'i yatarak tedavi 38 i günübirlik olmak üzere 76 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, kilo, boy, BMI ve hastane maliyetlerine bakıldı. Direkt grafilerilerindeki dizilim farklılıklarının Amerikan Diz Cemiyeti Diz Fonksiyonel Skoru (KSS), görsel ağrı skalası (VAS) skoru üzerine etkisi incelendi. BULGULAR: Çalışmamız sonucunda her iki grupta da postoperatif radyoloijk dizilim farklılığının bahsedilen diz fonksiyonel skorları ve ağrı skorları üzerinde istatistiksel anlamlı farklılık oluşturmadığı görüldü. İstisna olarak hem günübirlik hemde yatarak tedavi alan hastalarda koronal planda tibial stemin koronal diziliminin postop 6. hafta KSS skoru üzerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık oluşturduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Gonarthrosis or osteoarthritis of the knee is a condition leading to pain, stiffness, knee deformity, muscle weakness and eventually a decrease in quality of life. It is one of the main reasons causing disorder and disability in people over 55 years old and it is an significant public health problem. Therefore, the treatment of that condition is becoming increasingly important as it also causes social and financial loses, and needing to take precautions to avoid further loses. Due to increased life expectancy, span and contributing factors such as obesity, it has been diagnosed more and more in recent years and it is expected to see this increase further. Total knee arthroplasty (TKA) is the treatment of choice in advanced knee arthritis. In the current study, we aimed to compare the TKAs with conventional hospital admission and the ones with day-case admission in terms of pain, functional scores, angle measurements and the total costs. MATERIALS AND METHODS: In our study, we looked into the patients who presented with primer knee osteoarthritis and had total knee arthroplasty at Sakarya University Orthopaedic and Traumatology department between 1st of January and 31st of December 2019. The included 76 patients were divided into two groups; the first group (38 patients) had TKA as day-case and the second group (38 patients) were admitted to the hospital as normal for their TKA operations. We compared their age, weight, height, BMI and hospital costs. Also, the relationships between the angle measurements on the x-ray and, KSS and VAS were compared. FİNDİNGS: The results showed no statistical difference between x-ray measurements and functional scores.