Geosentetik donatılı istinat duvarı üzerine parametrik çalışma
Parametric analysis on geosynthetic reinforced retaining wall
- Tez No: 652243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma kapsamında, geosentetik donatılı duvarlar için parametrik analizler yapılmıştır. Çalışmada, Geo5 ve Plaxis olmak üzere iki ayrı yazılım kullanılarak farklı duvar yükseklikleri için, dolgu zemin sınıfında ki değişimin sonuçları araştırılmıştır. Dolgu zemini için farklı granülometri ve plastisitede zeminler belirlenmiş ve ön tasarım boyutları literatürdeki formüller ile hesaplanarak sonuçlar donatı boyu/duvar yüksekliği oranları cinsinden irdelenmiştir. Geo5 programı ile analizlerde, toptan göçme güvenlik sayılarının dolgu zemini rijitliğine ve donatı boyuna dayalı değişimleri incelenmiştir. Plaxis programı ile gerçekleştirilen analizlerde seçilen duvar tasarımlarının göçme güvenlikleri Geo5 programından elde edilen değerler ile karşılaştırılmış ve duvar deformasyonları hesaplanmıştır. Ayrıca duvardaki deformasyonlar ve göçme güvenlik sayıları üzerinde dolgu zemini parametrelerinden hangilerinin daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, parametric analyzes have been made for geosynthetic reinforced walls. Using two software, Geo5 and Plaxis, the results of changes in the filling soil class was investigated for different wall heights. Soils in different granulometry and plasticity were determined for filling. Preliminary design dimensions are calculated with the formulas in the literature and results are discussed in terms of reinforcement length/wall height. In the analysis with Geo5 program, the variations of collapse safety numbers were investigated based on the filling soil stiffness and the length of the reinforcement. In the analyzes carried out with the Plaxis program, the collapse safety numbers of the selected wall designs were compared with the values obtained from the Geo5 program and wall deformations are calculated. In addition, it was determined which of the filling soil parameters are more effective on deformations and collapse safety numbers.