Balya ilçesi (Balıkesir) Copepoda ve Cladocera (Crustacea) faunası
Cladocera and Copepoda (Crustacea) fauna of Balya district (Balikesir/Turkey)
- Tez No: 652244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Balya ilçesinin (Balıkesir) Copepoda ve Cladocera faunasını ortaya çıkarmak amacıyla yalak, akarsu ve göletlerden oluşan toplam 35 istasyondan zooplankton örnekleri toplanmıştır. Arazi çalışmaları Kasım 2017 ve Temmuz 2018 tarihleri arasında mevsimsel olarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Copepoda'dan 16 tür (Acanthocyclops robustus, Acanthocyclops vernalis, Cyclops ankyrae, Cyclops vicinus, Diacyclops bisetosus, Megacyclops latipes, Microcyclops rubellus, Thermocyclops oithonoides, Eucyclops serrulatus, Macrocyclops albidus, Paracyclops chiltoni, Paracyclops fimbriatus, Tropocyclops prasinus, Nitokra hibernica, Bryocamptus pygmaeus, Canthocamptus staphylinus) ve Cladocera'dan ise 21 tür (Bosmina longirostris, Alona quadrangularis, Coronatella rectangula, Leydigia leydigi, Chydorus sphaericus, Pleuroxus aduncus, Disparalona rostrata, Ceriodaphnia pulchella, Ceriodaphnia retikulata, Daphnia cucullata, Daphnia longispina, Daphnia parvula, Simocephalus vetulus, Ilyocryptus agilis, Ilyocryptus sordidus, Moina branchiata, Moina micrura, Macrothrix hirsuticornis, Macrothrix laticornis, Diaphanosoma lacustris, Leptodora kindtii) olmak üzere toplam 37 tür tespit edilmiştir. Kopepod türlerinin 13'ünün, kladoser türlerinin ise tamamının Balya için yeni kayıt niteliğinde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 4 cinsin (Ilyocryptus, Canthocamptus, Diacyclops ve Microcyclops) ve 12 türün de Balıkesir faunası için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Zooplankton samples were collected from a total of 35 stations including troughs, streams and ponds in order to determine the Copepoda and Cladocera (Crustacea) fauna of Balya. Field studies were carried out seasonly between November 2017 and July 2018. As a result, a total of 37 species were determined, 16 from Copepoda (Acanthocyclops robustus, Acanthocyclops vernalis, Cyclops ankyrae, Cyclops vicinus, Diacyclops bisetosus, Megacyclops latipes, Microcyclops rubellus, Thermocyclops oithonoides, Eucyclops serrulatus, Macrocyclops albidus, Paracyclops chiltoni, Paracyclops fimbriatus, Tropocyclops prasinus, Nitokra hibernica, Bryocamptus pygmaeus, Canthocamptus staphylinus) and 21 from Cladocera (Bosmina longirostris, Alona quadrangularis, Coronatella rectangula, Leydigia leydigi, Chydorus sphaericus, Pleuroxus aduncus, Disparalona rostrata, Ceriodaphnia pulchella, Ceriodaphnia retikulata, Daphnia cucullata, Daphnia longispina, Daphnia parvula, Simocephalus vetulus, Ilyocryptus agilis, Ilyocryptus sordidus, Moina branchiata, Moina micrura, Macrothrix hirsuticornis, Macrothrix laticornis, Diaphanosoma lacustris, Leptodora kindtii). It has been determined 13 of copepod species and that all of cladocera species are recorded for the first time from study area besides 4 genera (Ilyocryptus, Canthocamptus, Diacyclops, and Microcyclops) and 12 species are also determined as new records for Balıkesir fauna