Alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile takip edilen hastalarda pulmoner hipertansiyon prevelansı
Pulmonary hypertension prevalence in children with lower respiratory tract infections
  1. Tez No: 652250
  2. Yazar: YETER DÜZENLİ KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Alt solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) çocukluk çağında mortalite, morbidite ve hastaneye yatışın en önemli nedenlerinden birisidir. Alt solunum yolu enfeksiyonu seyri sırasında hipoksi, sitokinlerin miyokarda hasarı ve pulmoner hipertansiyon (PH) nedenli kalp yetmezliği gelişebilir. Biz bu çalışmada; ASYE'ye sekonder pulmoner hipertansiyon gelişme sıklığını saptamayı planladık. Gereç Ve Yöntem: Çalışmamız, Ocak 2012 ile Mart 2013 tarihleri arasında Konya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde klinik ve radyolojik olarak ASYE tanısı alan, PH açısından ekokardiyografik inceleme yapılan hastaların dosyalarının retrospektif olarak gözden geçirilmesi ile yapıldı. Hastaların klinik, laboratuvar, ailesel ve demografik özellikleri kaydedildi. Tüm hastaların kan gazı ölçümleri, pulse oksimetre ölçümleri, ekokardiyografik inceleme sonuçları, PA akciğer grafileri ve tedavi prosedürleri değerlendirildi. Bulgular: Vakalarımızın 37'si (%52,9) 1 yaş ve altında idi, yaş ortalamaları 2,5±3,11 yıldı. Hastaların 44'ü (%62,85) erkek ve 26'sı (%37,15) kız idi. Otuz üç hastanın (%47,1) taşikardisi mevcuttu. Hastaların pulse oksimetre ile ortalama oksijen saturasyon değeri 93,76±7,68 (61-100) idi. Sekiz hastanın (%11,4) siyanozu vardı. Hastaların 38'i (%54,2) takipneikti. Hastaların 7'sinde (%10) kalp yetmezliği saptandı. Hastalara en sık konulan tanı viral ASYE (%72,8) idi. Hastaların 6'sında (%8,6) pulmoner hipertansiyon tespit edildi. Pulmoner hipertansiyon olan ve olmayan hastaların demografik, ailesel özellikleri ve semptomları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi. Pulmoner hipertansiyon tespit edilen hastalarda kalp yetmezliği gelişimi ve PA akciğer grafilerinde bilateral infiltrasyon varlığı anlamlı olarak daha fazlaydı. Sonuç: Alt solunum yolu enfeksiyonu seyrinde pulmoner hipertansiyon gelişebilir. Kalp yetmezliği ve PA akciğer grafilerinde bilateral infiltrasyonu olan hastalarda PH gelişimi açısından dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Lower respiratory tract infections are one of the most important reasons of mortality, morbidity and hospitalization in children. Heart failure due to hypoxia, injury of myocardium by circulating toxins, and pulmonary hypertension may develop in the course of lower respiratory tract infections. In this study, we aimed to evaluate the incidence of secondary pulmonary hypertension in patients with lower respiratory tract infections. Materials and Methods: The files of patients who were hospitalized in Konya Training and Research Hospital Pediatrics Clinic between January 2012 and March 2013 with the diagnosis of lower respiratory tract infection were reviewed retrospectively. Patients who were examined for pulmonary hypertension with echocardiography were included into the study. The clinical, laboratory, and demographic characteristics of patients were recorded. Results of blood gas analysis, pulse oximetry measurements, echocardiographic examination results, PA chest X-rays, and treatment procedures of all patients were evaluated. Results: A total of 70 patients were included into the study ( 44 boys and 26 girls ). The mean age was 2.5 ± 3.11 years and 37 of our cases ( 52.9% ) were under 1 year of age. Tachycardia was present in thirty-three patients ( 47.1%). The mean value of saturation of oxygen on pulse-oxymetry device was 93.76 ± 7.68. Eight patients (11.4%) had cyanosis. Thirty-eight patients ( 54.2% ) had tachypnea. Heart failure was determined in 7 patients ( 10% ). The most common diagnosis of patients (72.8% ) were lower respiratory tract infection. When the demographic, familial characteristics, and symptoms of patients with and without pulmonary hypertension were compared, there was not a significant difference. Heart failure and bilateral infiltration on chest X-ray were significantly higher in patients with pulmonary hypertension. Conclusion: Pulmonary hypertension may develop in the course of lower respiratory tract infections. Patients with heart failure and bilateral infiltrates on chest X-ray should be evaluated carefully for the development of pulmonary hypertension.