Transkatater yöntemle interatrial septal defekti kapatılan hasta grubunda nabız dalga hızındaki değişimlerin incelenmesi
Pulse wave velocity changes in patients with atrial septal defect which transcatheter closed
  1. Tez No: 329055
  2. Yazar: ŞABAN KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç : Atriyal septal defekt (ASD), erişkinlerde en sık görülen doğuştan kalp hastalığıdır. ASD pulmoner vasküler sistemi direkt, sistemik vasküler yatağı ise dolaylı yollardan etkileyerek endotel fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen konjenital bir kalp hastalığıdır. Nabız dalga hızı (pulse wave velocity=PWV) son yıllarda endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesinde öne çıkan bir tanı yöntemi olmuştur. Biz bu çalışmada; sekundum tip ASD'li hastaların endotel işlevlerinin etkilenip etkilenmediğini ve transkatater yöntemle defekt kapatıldıktan sonra endotel fonksiyonlarında meydana gelebilecek değişimleri nabız dalga hızı yöntemi kullanarak araştırmayı amaçladık.Materyal-Metod: Çalışma sekundum tip ASD tanısı alan, defekti transkateter yolla atrial septal okluder (ASO) cihazı kullanılarak kapatılan toplam 54 hasta (18 erkek, 36 kadın ) ve toplam 40 gönüllü (14 erkek, 26 kadın) sağlıklı bireyle gerçekleştirildi. Tüm hastalara işlem öncesinde ve kapatılma işlemi sonrasında birinci ayda transtorasik ekokardiyografi (TTE) işlemi ve endotel fonksiyonlarını değerlendirmek için nabız dalga hızı ölçümü yapıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan ASD' li hastalarda işlem öncesi ölçülen sistolik pulmoner arter basıncı (sPAB) ve sağ ventrikül çapı (RVÇ) sağlıklı gönüllülere göre anlamlı derecede yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Atrial septal defect is the most common congenital heart disease in adult population. Atrial septal defect impair endothel functions by direct affecting of pulmonary vascular bed and indirect affecting of systemic vascular bed. Pulse wave velocity is a popular examination for assessing of endothelial functions in recent years. In our study, we evaluate endothelial functions by using pulse wave velocity measurements in patients with transcatheter closure of atrial septal defect.Material and method: 54 patients (18 men and 36 women) with atrial septal defect which transcatheter closed with atrial septal occluder and 40 voluntary healthy people (14 men, 26 women) were recruited to study. Transthoracic echocardiography and pulse wave velocity measurements were performed before and a month after closure procedure.Results: Atrial septal defect groups' average systolic pulmonary artery pressure and right ventricle diameter were higher than control groups' (p0.05).