Devlet analitiği bağlamında iş ilanlarının metin madenciliği yöntemiyle analizi ve coğrafi bilgi sistemlerine entegrasyonu
Analysis of job postings by text mining method and integration to geographic information systems in the context of government analytics
  1. Tez No: 652358
  2. Yazar: BURAK BULDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Science and Technology, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilişim sistemlerinde, her geçen gün veri trafiği artmaktadır. Teknolojiyle beraber, veri analizi gereksinimleri ile zorlukları değişmektedir ve büyük veri, veri analitiği gibi alanlar doğmuştur. Analizlerin başarısı, karar vermeyi kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan, büyük verinin kullanım alanı yeni analitik yaklaşımlarla artmaya devam etmekte ve karar destek sistemleri bu gelişmelerden etkilenmektedir. Sermaye kuramlarında geçen, işgücü analitikleri mikro ölçekte insan kaynakları alanında çalışılmaktadır. Bu konuda, büyük veri olarak iş ilanları insan kaynakları analitiklerinde kullanılabiliyor. Dolayısıyla devlet kurumlarına kamu politikalarında fayda üretmek için karar desteği açısından makro bir yaklaşımla bir devlet analitiği çerçevesi oluşturularak, beşeri sermayeye yönelik analitikler gerçekleştirilebilir. Devlet analitiklerinde, sosyal politikalar üretmek üzere yurtdışında birçok faaliyet yürütülmektedir. Günümüzde araştırmacıların sosyal medya analizleri ile çalıştığı bu veri analizi yaklaşımı, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanlarında yardımcı olmaktadır. Ancak makro bakış açısıyla geliştirilebilecek yeni analitik modeller farklı kamu alanlarında istihdam, göç, nüfus, şehirleşme, sanayileşme, eğitim v.b. konularda karar desteği sağlayabilir. İş ilanları, özellikle işgücü piyasalarını anlamada ve istihdam politikalarında başta olmak üzere birçok değerli bilgiler barındırabilir. Bu bağlamda, devlet analitiği için insan kaynakları analitiklerinde kullanılan modeller uyarlanabilir. Tez çalışmasının yönteminde kullanılan metin madenciliği ve coğrafi bilgi sistemleri teknikleri ile iş ilanları analiz edilmiştir ve bu yöntemde oluşturulan makro politikalara uygun karar destek sistemi modeli için deneysel çalışma yapılmıştır. Nihayetinde, devlet analitiği ve insan kaynakları analitiği gibi kavramlara yeni bir bakış açısı getirilmiş ve kullanılan modellerde yeni teknikler uyarlanarak farklı bir boyut kazandırılmıştır. Metin madenciliği ve coğrafi bilgi sistemi yaklaşımları ile kamusal alanda büyük veri araştırmalarına rehber oluşturabilecek karma bir karar destek sistemi ortaya koyulmuştur. Ayrıca bu araştırma, ortaya koyduğu yeni analitik kavramlar ile yönetim bilişim sistemleri alanının çok disiplinli araştırmalardaki konumunu farklı bir yere taşımak adına, makro seviyedeki analizleriyle yeni bir bakış açısı geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In information systems, data traffic increases day by day. With technology, data analysis needs and challenges vary, and areas such as big data and data analytics were born. The success of the analysis facilitates decision making. In this respect, the usage area of big data continues to increase with new analytical approaches and decision support systems are affected by these developments. Workforce analytics in the capital theories are researched in the field of human resources on a micro scale. In this topic, job advertisements be used in human resources analytics as big data. Accordingly, a government analytics framework can be created with a macro approach in terms of decision support in order to produce benefits in public policies, and analytics for human capital can be applied. In government analytics, many practices are performed abroad to produce social policies. Today, these data analytics approach that researchers are working with by social media analysis, is helping in the fields of political science and international relations. But new analytical models that can be developed from a macro point of view in public areas include employment, migration, population, urbanization, industrialization, education, etc. can provide decision support on issues. Job postings can contain valuable information, especially in understanding labor markets and employment policies. In this context, models used in human resource analytics for government analytics can be adapted. Job postings were analyzed with text mining and geographic information systems techniques used in the thesis study method and an experimental study has been conducted for the decision support system model in accordance with the macro policies created in this method. In the end, a new perspective has been brought to concepts such as government analytics and human resources analytics, and a different dimension has been gained by adapting new techniques in the models used. A hybrid decision support system has been exhibited that can guide big data research in the public spaces with text mining and geographic information system approaches. In addition, this research has developed a new perspective with its macro-level analysis in order to move its position to somewhere different in the multidisciplinary research of management information systems with the new analytical concepts it has revealed.