Sıcaklık stresine karşı geliştirilen dış kaynaklı broiler parentlerin Çukurova koşullarında verim performanslarının saptanması üzerine bir araştırma
A Study on the evaluation of performance of heat tolerable exotic broiler psrents under the conditions of Çukurova region
- Tez No: 65236
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TESTİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz DOKTORA TEZİ SICAKLIK STRESİNE KARŞI GELİŞTİRİLEN DIŞ KAYNAKLI BROILER PAREN İLERİN ÇUKUROVA KOŞULLARINDA VERİM PERFORMANSLARININ SAPTANMASI ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA Mesut KARAMAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI DANIŞMAN: Prof. Dr. Ahmet TESTİK Yıl: 1997, Sayfa: 107 Jüri: Prof. Dr. Ahmet TESTİK Prof. Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN Doç. Dr. Musa SARICA Mevcut çalışma ile, sıcaklık stresine karşı geliştirilmiş, İsrail orijinli çıplak boyunluluk geni taşıyan broiler hatlarının ülkemize kazandırılması ve yüksek sıcaklık altında etlik piliçlerde görülen verim düşüklüğünün engellenmesinde bu hatlardan yararlanma olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla İsrail'den çıplak boyunluluk geni taşıyan normal tüylü homozigot ana hattı (na na) ve heterozigot çıplak boyunlu baba hattı (Na na) ebeveynlerden sırasıyla 420 ve 110 adet ithal edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında ebeveynlere ait büyüme performansı, yumurta verimi ve kuluçka özellikleri saptanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise bu ebeveynlerden elde edilen çıplak boyunlu (Na na) ve normal tüylü (na na) genotiplerle, bölgemizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Avian ve Ross ticari genotiplerin besi performansları normal (24°C) ve sıcak (29°C) koşullarda 0-7 hafta süre ile karşılaştırılmıştır. Deneme sonucunda ebeveynlerde cinsi olgunluk yaşı; 213.46±0.72 gün, cinsi olgunluk ağırlığı 3745.49±15.91g, ortalama yumurta verimi %58, döllülük oranı, çıkış gücü ve kuluçka randımanı ise sırasıyla %93.2, %86.91, %81.06 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS A STUDY ON THE EVALUATION OF PERFORMANCE OF HEAT TOLERABLE EXOTIC BROILER PARENTS UNDER THE CONDITIONS OFÇUKIMOVA REG ION Mesut KARAMAN DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Ahmet TESTİK Year: 1997, Pages: 107 Jury: Prof. Dr. Ahmet TESTİK Prof. Dr.Orhan ÖZTÜRKCAN Doç. Dr.Musa SARICA The present study was carried out to gain heat tolerant broiler lines of Israel origins carrying naked neck gene and to evaluate these lines in alleviation of negative influences of heat stress on broiler performance 420 birds from homozygous (na na) female line and 110 birds from heterozygous (Na na) naked neck male line with normal feathering carrying naked neck gene were imported from Israel. During the first stage of this study growth performance, egg production and hatching performance of parents were determined. During the second stage fattening performance of naked neck (Na na) and their normally feathered sibs (na na) obtained from these parents and commercial Avian and Ross genotypes broadly reared in our region were compared during 0-7 weeks under normal (24°C) and hot(29°C) temperature regimes. At the end of the study the results obtained from parental generation showed that sexual maturity age was 213.46±0.72 days, sexual maturity weight was 3745.49±15.91 g, average egg production was 58%, fertility rate, hatchability and hatching performance were 93:2%, 86.91%, 81:06%, respectively. In the filial generation feed consumption, weight and weight gain were significantly affected by genotype x environment interaction (PO.05). Anak naked neck genotype had similar feed consumption to other genotypes under normal and hot conditions. Live weight and weight gain of Anaks were also not affected by temperatures, however, high temperature reduced live weight and weight gain in other genotypes. It was concluded that birds carrying naked neck gene were more tolerant to high temperatures and these genotypes should be used in hot regions. However, these genotypes should be tested in more detailed way under different climates and management conditions. Key Worcis° Heat stress, Naked neck, Genotype x environment interaction II