Lise öğrencilerinde hedonik açlık ve yeme farkındalığının beslenme durumu ile ilişkisi
Determination of Hedonic Hunger and Mindful Eating in High School Students and Its Relationship with Nutritional Status
- Tez No: 652380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİM FATMA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma; adölesan grupta hedonik açlık seviyesini ve sebeplerini saptayarak yeme farkındalığının hedonik açlığa olan etkisini araştırmış ve beslenme durumu ile ilişkilendirmiştir. Yapılan bu çalışmada; kız öğrencilerde lezzetli besinlerden etkilenmenin ve hedonik açlığın erkek öğrencilere göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yeme farkındalığı toplam puanı ve ''duygusal yeme'' dışındaki tüm alt grup puanlarının kız öğrencilerde erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu ve kız öğrencilerde yeme farkındalığının erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte hem kız hem de erkek öğrencilerde hedonik açlığın artmasıyla yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı besinlere duyulan aşırı istek artmaktadır. Buna karşın hem kız hem de erkek öğrencilerde yeme farkındalığının artmasıyla yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı besinlere duyulan aşırı istek azalmaktadır. Bu çalışma artmış yeme farkındalığının, hedonik süreçlerin ve aşırı besin isteğinin kontrolünü sağlamaya yardımcı olabileceğinin bir göstergesi olabilir. Ancak bu konuya ilişkin bu sonuçları destekleyecek daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of mindful eating on hedonic hunger has been investigated through determining the level of hedonic hunger and its causes, and then mindful eating is associated with the nutritional status in an adolescent group. It was revealed that women were more likely to affected by delicious foods and getting higher points in hedonic hunger measurement than men. Also It has been found that women got higher scores than men in all subscales except for emotional eating subscale and total score of MEQ. Additionally, the desire for some foods was increased with growing hedonic hunger for both men and women. On the other hand, the desire for some foods was decreased with increasing mindful eating for both men and women. The results of this study documented that increased mindful eating might play a regulatory role in hedonic processes and excessive food crave. However, there is a need for further shreds of evidence to substantiate this claim.