Türkiye'deki lisanslı yüzücülerde bağıl yaşın performansa etkisi
Effect of relative age on performance in licensed swimmers in Turkey
  1. Tez No: 652379
  2. Yazar: MELTEM DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye Yüzme Federasyonun; masterler, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 doğumlu yüzücüleri ve milli takım (18 yaş altı ve 18 yaş üstü) kategorilerinde Türkiye finaline katılmaya hak kazanan yüzücülerde bağıl yaş etkisini tespit etmektir. Çalışmada toplam 4.298 (2.404 erkek, 1.894 kadın) yüzücünün doğum yaşları, cinsiyetleri ve 50 m serbest teknik müsabaka dereceleri (saniye cinsinden) verileri incelenmiştir. Sporcuların doğum tarihleri ve yüzme dereceleri ait bilgiler erişime açık olan Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF) ağ sayfasından arşiv taraması yapılarak elde edilmiştir. Müsabakaya katılan yüzücülerin doğum tarihleri ve 50 metre serbest teknik yarış bitirme dereceleri Çeyrek Yıl (ÇY) ve Yarım Yıl (YY) dönemler şekilde bölümlere ayrılmıştır. ÇY1 (Ocak, Şubat, Mart), ÇY2 (Nisan, Mayıs, Haziran), ÇY3 (Temmuz, Ağustos, Eylül), ÇY4 (Ekim, Kasım, Aralık) ve YY1 (Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran), YY2 (Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık) aylarını kapsamaktadır. Sporcuların yaş ile bağıl yaş aralıklarına göre karşılaştırılmış ve normlar oluşturulmuştur. İstatistiksel değerlendirmeler paket program yardımıyla her kategoride ortalama ve standart sapma değerleri araştırılmıştır. Yaş ve kategoriler arası karşılaştırmalar için One Way Anova testi kullanılmış, 0,05 düzeyinde anlamlılık düzeyleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Düzgün, M. (2020). Effect of Relative Age on Performance in Licensed Swimmers in Turkey Istanbul University-Cerrahpasa Graduate Turkish Swimming Federation; Masters, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 swimmers in the national team (under-18 and over-18) categories and qualified for the Turkish final are required to determine the relative age effect. A total of 4.298 (2.404 male, 1.894 female) swimmers were examined for birth ages, sex and 50 m freestyle technical competition ratings (in seconds). Information about the athletes' dates of birth and degrees of swimming was obtained by scanning the archive from the Turkish Swimming Federation (TYF) network page, which is accessible. The dates of birth of the athletes participating in the competition and the degrees of finishing in the 50 meter freestyle are divided into quarter-year (CY) and half-year (YY) periods. CY1 (January, February, March), CY2 (April, May, June), CY3 (July, August, September), CY4 (October, November, December) and YY1 (January, February, March, April, May, June), YY2 (July, August, September, October, November, December) the month of covers. It was compared according to the age of the athletes and relative age ranges and norms were established. In-Group mean and standard deviation values were examined with the help of a statistical evaluation package program. One way ANOVA test was used for intergroup comparisons, and significance levels at 0,05 were investigated.