HIV (Human immunodeficiency virus) ile yaşayan kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili bilgi ve tutumlarına HIV enfeksiyonunun etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of HIV infection on sexual and reproductive health knowledge and attitudes of women living with HIV (Human immunodeficiency virus)
  1. Tez No: 652386
  2. Yazar: ÖZGE MIHCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÜNAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU AYHAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özge MIHCI, HIV(Human Immunodeficiency Virus) ile yaşayan kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili bilgi ve tutumlarına HIV enfeksiyonunun etkisinin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2019. HIV infeksiyonu, bireyi ve sosyal hayatını her açıdan etkileyen kronik bir hastalıktır. HIV ile yaşayan insan sayısı, epideminin hızının azalmasına rağmen gelişen tedaviler sayesinde hızla artmaktadır. HIV epidemisinde kadın hakimiyetinin artmaya başladığı görülmektedir. Toplum ve kişilerin davranışları değiştirilerek hastaların uğradıkları ayrımcılık ve stigma azaltılıp hastaların sağlıklı çocuk sahibi olabilmeleri, bulaş korkusu olmadan cinsel bir hayat sürebilmeleri, gerekirse cinsel sağlık alanında danışmanlık almaları sağlanabilir. HIV ile yaşayan kadınların üreme sağlığı ve kontraseptif yöntemler hakkında bilgi düzeyleri, yaklaşım ve tutumları üzerine yapılmış bütüncül çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Çalışmamız ile HIV ile yaşamanın cinsel tutum, aile planlaması yöntem bilgisi ve cinsel yolla bulaşan hastalık bilgisine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. 01 Mayıs-15 Kasım 2019 tarihleri arasında kesitsel tipteki çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda takipli 18 yaşından büyük kadın hastalardan katılmayı kabul eden 43 HIV ile yaşayan kadın; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı polikliniğine başvuran HIV enfeksiyonu olmayan, 18 yaşından büyük, infertilite, cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle takip edilmeyen sağlıklı kadın katılımcılardan katılmayı kabul eden 43 kadın dahil edilmiştir. Yüzyüze görüşme tekniğiyle beş bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Anket bölümleri sosyodemografik özelliklerine ve HIV ile ilgili ve diğer hastalıklarla ilgili medikal özgeçmişlerine yönelik sorular, cinsel yolla bulaşan hastalık bilgi formu, Gebelik Önleme Yöntem Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği'nden oluşmuştur. HIV ile yaşayan kadınların sosyodemografik özellikleri kontrol grubuyla benzer bulunmuştur (p>0,05). Çalışmamız sonucunda HIV ile yaşayan kadın hastaların kontrol grubuna göre cinsel yolla bulaşan hastalık bilgi puanlarının daha kötüydü (p=0,002), aile planlaması yöntemleri hakkında bilgi düzeyi ve kullanım durumları arasında fark bulunmadı (p>0,05). HIV ile yaşayan kadın hastaların cinsel tutum ölçek toplam puanları kontrol grubundan daha yüksekti (p=0,02).
Özet (Çeviri)
Özge MIHCI, Evaluation of the effects of HIV infection on sexual and reproductive health knowledge and attitudes of women living with HIV (Human Immunodeficiency Virus), Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Thesis, Ankara, 2019. HIV infection is a chronic disease that affects every aspect of the individual and social life. The number of people living with HIV is rapidly increasing thanks to treatments developed despite the slowdown of the epidemic. It is seen that female dominance in HIV epidemic has started to increase. By changing the behaviors of the society and the people, the discrimination and stigma of the patients can be reduced and the patients can have a healthy child, they can live a sexual life without fear of transmission, and if necessary, they can get counseling in the field of sexual health. A holistic study on the knowledge, approach and attitudes of women living with HIV on reproductive health and contraceptive methods has not been found in the literature. The aim of this study was to evaluate the effect of living with HIV on sexual attitude, family planning methodology and sexually transmitted disease information. Between May 01 and November 15, 2019, 43 HIV-positive women who accepted to participate in the cross- sectional study were recruited from Hacettepe University School of Medicine, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology. A total of 43 women who admitted to the outpatient clinic of the Department of Family Medicine, Faculty of Medicine, Hacettepe University, who did not have HIV infection, who were older than 18 years of age and who were not followed up due to infertility and sexually transmitted diseases were included. Five-part questionnaire form was applied by face to face interview technique. The questionnaire consisted of questions about sociodemographic characteristics and medical history of HIV-related and other diseases, sexually transmitted disease information form, Pregnancy Prevention Method Information Form, Beck Depression Scale, Hendrick Sexual Attitude Scale. The sociodemographic characteristics of the women living with HIV were similar to the control group (p> 0.05). As a result of our study, sexually transmitted disease information scores of female patients living with HIV were worse than the control group (p = 0.002), and there was no difference between the level of knowledge about family planning methods and their using status (p> 0.05). Total scores of sexual attitude scale of female patients living with HIV were higher than the control group (p = 0.02).