20. yüzyıl heykel sanatında figür grubu kompozisyonları
Figure group compositions in 20th century sculpture art
  1. Tez No: 652395
  2. Yazar: EMRAH ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER EMRE YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, üretilen figür grubu heykellerinin sanat tarihindeki koordinatlarını bulmak ve bu kompozisyonlar için bir kaynak oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Figür grubu, tarihsel süreçte birçok dönemde kullanılan bir kompozisyon biçimi olması nedeniyle, 20. yüzyıla gelmeden önce, figür ve figür grupları üzerinde genel bir inceleme yapılmış ve daha sonra 20. yüzyılda figür grubu kompozisyonlarına üretimlerinde sürekli olarak yer veren sanatçıların eserleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte, 20. yüzyıl figür heykelindeki değişim ve gelişim, fragman estetiği – bitmemişlik ve sürecin izleri, kaide, boşluk – mekân, dokunsallık (tactility) ve optik olana ilişkin (opticality), tekrar (yineleme) kavramları üzerinden değerlendirilmiş ve bu, figür grubu incelemesine de yansımıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine timelines of figüre groups in art history as well as to be a source of literature of the compositions. Hence the figurative group has been one of the most used composition frame through history, a general analysis has been done about the state of figures and figurative group before 20th century, later on a comperative research has been conducted between the work of artists who produced figurative group composition constantly at 20th century. Moreover, evolution of figures and figurative sculpture in 20th century has been evaluated in terms of fragment aesthetics, tracks of process and imperfect aspect, base, space, tactility, opticality, repetition, thus these concepts find their place in analysis of figurative group.