Hatay koşullarında yetiştirilebilecek bazı yonca (Medicago sativa l.) çeşitlerinin adaptasyon ve tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma
A Research about the adaption and agricultural characteristics of some alfafa cultivars which can be grown under the conditions of Hatay
- Tez No: 65242
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN GÜLCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
VII öz Hatay Koşullarında yetiştirilebilecek bazı yonca çeşitlerinin adaptasyon ve tarımsal özelliklerini saptamak amacıyla yapılan bu araştırma değişik kaynaklardan elde edilen 11 yonca çeşidi ile iki yıl boyunca sürdürülmüştür. Yeşil ot verim ortalaması çeşitlere göre değişmekle birlikte 6313-7925 kg/da, kuru ot verimi ortalaması 1 127-1415 kg/da olarak bulunmuştur. En yüksek yeşil ve kuru ot verimi Salton ve Elçi çeşitlerinden elde edilmiştir. En düşük yeşil ve kuru ot verimi Kisvardai ve Mesa-Sirsa çeşitlerinden elde edilmiştir. Adaptasyon ve tarımsal özellikleri yönünden en uygun çeşitlerin Salton, Elçi, Syn-1 ve Pioner-518K olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, adaptation and agronomical characteristics of 1 1 Alfalfa (Medicago sativa L.) cultivars with different origin have been investigated in two years, aim of this study was determine most suitable alfalfa cultivars under condition in Hatay. As avarage forage yield 6313-7925 kg/da and dry hay yield 1127-1415 kg/da were found. The higehst forage yield were found from Salton and Elçi cultivars. The lowest forage and dry hay yield were found from Kisvardai and Mesa-Sirsa cultivars. Result of this study is confirmed that the most suitable cultivars Salton, Elçi, Syn- 1 and Pioneer-518K can be grown under Hatay conditions.