Marka deneyimi ve marka imajının kozmetik ürün satın alma boyutlarına etkisi ve bir uygulama: Flormar ve M.A.C kozmetik markaları örneği
Effect of brand experience and brand image on cosmetic product buying dimensions and an application: Flormar and M.A.C cosmetic brand cases
- Tez No: 652439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER GİRİŞKEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN OZAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Marka imajı ve marka deneyiminin, M.A.C ve Flormar markaları kadın kullanıcıların kozmetik ürün satın alma boyutlarına etkisini inceleyen bu araştırma nicel verilere dayalı, tarama modelinde bir araştırmadır. 200 adet Flormar ve 200 adet M.A.C anketlerinden elde edilen toplam 400 adet anket verileri analiz edilerek incelenmiştir. Ana kütleyi temsil eden 400 adet örneklem için (P=0.5, Q=0,5) örneklem hatası (d) 0,049 olarak hesaplanmıştır. 3 Boyut ve 9 ifadeden oluşan marka imajı ölçeği, 4 boyut ve 12 ifadeden oluşan marka deneyimi ölçeği ve 3 boyut 13 ifadeden oluşan kozmetik ürün satın alma boyutları ölçeği anketlerin oluşturulmasında kullanılmıştır. 400 adet anket üzerinde uygulanan çoklu doğrusal regresyon analizleri neticesinde marka imajı ve marka deneyiminin kozmetik ürün satın alma boyutları üzerinde etkisi olduğu ve marka imajının marka deneyimi üzerinde de istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel analizler ve Flormar markası verileri ile yapılan analizler neticesinde marka deneyimi ve marka imajı boyutları arasında satın alma kozmetik boyutları üzerinde en çok marka imajı organizasyon boyutunun etkili olduğu sonucu ortaya konmuştur. M.A.C markasında ise kozmetik ürün satın alma boyutları üzerinde en çok etkisi olan boyutun marka deneyimi duyusal boyut olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examining the effect of brand image and brand experience on the cosmetic product purchasing dimensions of female consumers of M.A.C and Flormar brands. This study is a screening model based on quantitative data. A total of 400 survey data obtained from 200 Flormar and 200 M.A.C surveys were analyzed. Sampling error (d) was calculated as 0.049 for 400 samples representing the population (P = 0.5, Q = 0.5). The brand image scale consisting of 3 dimensions and 9 expressions, the brand experience scale consisting of 4 dimensions and 12 statements, and the cosmetic product purchase dimensions scale consisting of 3 dimensions and 13 statements were used in the creation of the questionnaires. As a result of multiple linear regression analyzes applied on 400 questionnaires' datas, it was concluded that the brand image and brand experience had an effect on the cosmetic product purchasing dimensions and the brand image also had a statistically significant effect on the brand experience. As a result of the general analyzes (n=400) and the analyzes made with the Flormar brand's datas (n=200), it was revealed that the brand image's organization dimension is the most influential on cosmetic product purchasing dimensions among the dimensions of brand experience and brand image. For the M.A.C brand (n=200), it is found that the dimension that has the most impact on the cosmetic product purchasing dimensions is the brand experience sensory dimension.