Reliability-based seismic assessment of masonry arch bridges
Yığma taş kemer köprülerin deprem performansının güvenilirlik-tabanlı değerlendirilmesi
- Tez No: 652441
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yığma kemer köprüler, Avrupa ve Türkiye başta olmak üzere, dünyada karayolu ve demiryolu ulaşım ağlarının önemli bölümünü oluşturmaktadır. Bu köprülerin yapısal değerlendirmesi, özellikle deprem etkilerine karşı zayıflıklarından gereklidir. Ne yazık ki bu alanda standart veya genel kabul gören prosedürler bulunmamaktadır. Bu çalışma, analitik modelleme, laboratuvar testleri ve olasılıksal değerlendirmeye dayalı kapsamlı bir güvenilirlik-tabanlı performans değerlendirme metodolojisi sunmayı hedefler. Yığma kemer köprülerin deprem davranışı ve bunun belirlenmesinde kullanılan yöntemlerdeki belirsizlikler mevcut teknikler kullanılarak araştırılmıştır. Yapının modellenmesinde Sonlu Elemanlar (FE) makro-modelleme yaklaşımı kullanılmıştır. Sistem tanımlaması ile bulunan yapısal parametreler ile güncellenen FE modeli üzerinde Nonlineer Statik Analiz (NSA), Nonlineer Dinamik Analiz (NDA) ve Artımsal Dinamik Analiz (IDA) kullanılarak yapının deprem performansı değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada yığma yapıların elastisite modülündeki belirsizlikler birçok farklı yaklaşımla araştırılmıştır. Analiz ve testlerden elde edilen bilgi ve çıktılar sonrasında birleştirilerek deprem performansının güvenilirlik-tabanlı değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Yığma kemer köprüler için performans kriterleri bulunmadığından, bu yapılar için performans sınır durumları tanımlanmıştır. Sonunda, performans kriterleri ile NDA ve olasılıksal nonlineer analizlerin sonuçları entegre edilerek her bir sınır durum için aşılma (veya başarısızlık) olasılığı hesaplanmıştır. Yığma kemer köprülerin malzeme özelliklerindeki belirsizlikleri dikkate alan ve güvenilirlik indekslerini elde eden bu güvenilirlik-tabanlı performans değerlendirme çalışması literatürdeki ilk örnektir.
Özet (Çeviri)
Masonry arch bridges form a noteworthy portion of road and railway networks in the world, especially in Europe and Turkey. Structural assessment of such bridges is required because of their vulnerability to seismic actions. A realistic and rigorous structural assessment is important in terms of protecting cultural heritage and using resources carefully. However, there are no standardized or widely accepted procedures. This study presents an overarching reliability-based seismic assessment methodology based on analytical modeling, laboratory testing, and probabilistic assessment. It investigates the seismic behavior of masonry arch bridges and the uncertainties in the assessment methods by using di erent existing seismic analysis techniques. The Finite Element (FE) macro-modeling approach is used in modeling the behavior of the structure. System identi cation and model updating of the bridge enabled obtaining a reliable analytical model. Next, the seismic assessment is performed using Nonlinear Static Analysis (NSA), Nonlinear Dynamic Analysis (NDA), and Incremental Dynamic Analysis (IDA). This study also examines the uncertainties in obtaining the elasticity modulus of masonry by using several experiments, numerical modeling, and empirical equations. It then combines the knowledge acquired from analysis and testing for the reliability-based seismic assessment. Because there are no performance criteria available for masonry arch bridges, performance limit states for the investigated masonry arch bridge are de ned. In the end, the probability of exceedance (or failure) for each limit state is calculated by integrating the performance criteria and the results of NDA and probabilistic seismic analyses. This reliability-based seismic assessment study of a masonry arch bridge is the rst example that considers the uncertainties in material properties and uses a detailed 3D FE model to obtain reliability indexes.