The effect of low-level laser therapy on the success of inferior alveolar nerve block anesthesia (mandibular anesthesia) in patients with symptomatic irreversible pulpitis
- Tez No: 652464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SİNAN TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Semptomatik irreversible pulpitise sahip mandibular molar dişlerde inferior alveolar sinir bloğu (İASB) anestezisi tekniğinin başarı oranı çok düşüktür. Literatürde İASB anestezisinin başarısının arttırılması için birçok yöntem araştırılmıştır. Düşük Dozlu Lazer Tedavisi (DDLT) diş hekimliğinde son zamanlarda ağrı yönetiminde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı semptomatik irreversible pulpitise sahip mandibular molarlarda DDLT'nin İASB anestezisinin başarısına olan etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza her bir grupta 44 hasta olmak üzere toplamda 88 hasta dahil edilmiştir. Birinci gruptaki hastalara sadece İASB anestezisi uygulanırken, ikinci gruptaki hastalara İASB anestezisine ek olarak DDLT uygulanmıştır. Çalışmaya preoperatif ağrısı VAS skalasına göre 5 cm ve üzeri olan hastalar dahil edilmiştir. Operasyon anındaki ağrı yine VAS skalası kullanılarak değerlendirilmiştir. Operasyon anındaki ağrıları VAS skalasına göre 5 cm ve üzeri olan hastaların anestezileri başarısız sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
The success rate of inferior alveolar nerve block (IASB) anesthesia technique is very low in mandibular molars with symptomatic irreversible pulpitis. Many methods have been investigated in the literature to increase the success of IASB anesthesia. Low-level Laser Therapy ( LLLT) has recently been used in pain management in dentistry. The aim of this study is to evaluate the effect of LLLT on the success of IASB anesthesia in mandibular molars with symptomatic irreversible pulpitis. Semptomatic irreversible pulpitis state based on objective and subjective findings, in which vital inflamed pulp has no chance of recovery, root canal treatment is indicated. Its characteristic features include sharp pain against thermal stimuli, pain that does not last long (usually 30 seconds or longer after the stimulus disappears) and spontaneous pain (unprovoked pain). Sometimes pain occurs with postural changes, such as lying or bending, and typically does not respond to analgesics. Deep caries, extensive restorations, or fractures revealing pulpal tissues are the most common causes. Studies have shown that it is difficult to achieve proper anesthesia in mandibular molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis, and the success rate of the inferior alveolar nerve block (IASB) technique falls below 30% in irreversible pulpitis. Therefore, various different approaches have been tested to increase the success rate of inferior alveolar nerve block (IASB) in mandibular molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis. These include various techniques for IASB, different anesthetic solutions, supportive anesthesia applications, acupuncture and premedication before performing IASB. Recently, low-level laser therapy (LLLT) has gained attention due to its effectiveness in reducing pain. LLLT, discovered by Mester in 1967, is defined as a non-thermal, red or near infrared laser with a wavelength range of 600 to 1000 nm and an energy output range of 5 to 500 mW. Recently, LLLT has been used in dentistry in many treatments, including in reducing orthodontic pain, in cases of symptomatic oral lichen planus, healing of maxillofacial defects and prophylaxis of stomatitis. In the light of this information, the effect of LLLT on the success of IASB anesthesia in mandibular molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis was evaluated in this study. A total of 88 patients, including 44 patients in each group, were included in our study. Patients in the first group received only IASB anesthesia, while patients in the second group received LLLT in addition to IASB anesthesia. Patients with preoperative pain of 5 cm or more according to the VAS scale were included in the study. Pain at the time of operation was again evaluated using the VAS scale. Anesthesia of patients with pain at the time of operation according to VAS scale of 5 cm and above was considered unsuccessful. While the anesthesia success rate was 34.09% in the control group where only IASB was applied, the anesthesia success rate was 56.8% in the experimental group in which LLLT was applied in addition to IASB anesthesia.