Pancardan elde edilen renk pigmentlerinin enkapsülasyonu
Encapsulation of color pigments from beet
  1. Tez No: 652476
  2. Yazar: NESLİHAN GÜLSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. ŞÜKRÜ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, pancar konsantresinin kırmızı rengi, tapioca maltodekstrin (DE10), citric acid mono glycerides, lesitin ve ayçiçek yağı ile kapsüllendi, daha sonra püskürtmeli kurutucu kullanılarak 150, 160, 170 °C'de kurutuldu. Her bir toz numunesinin rengi bir brixlik hazırlandı ve kırmızı pancar konsantresinin başlangıç rengi ile spektrofotometrik yöntem kullanılarak karşılaştırıldı. Reaksiyon hız sabitleri 150 160 170 ° C'de püskürtmeli kurutma sırasında sırasıyla 0.027, 0.049 ve 0.084 sa-1 olarak belirlendi. Aktivasyon enerjisi Arrhenius denklemleri kullanılarak 19.95 kcal / mol olarak hesaplandı. Ayrıca renk bozulması birinci dereceden reaksiyona uyduğu belirlendi. Kırmızı rengin ısı etkisiyle etkisiyle bozulması sırasında belirlenen t1/2 değerleri 150, 160, 170 ° C'de sırasıyla 24.66 sa, 14.15 sa, 8.25 sa olarak hesaplandı. Kurutma sıcaklığı 10 ° C yükseltildiğinde bozulma oranının 2 kat daha hızlı olduğu bulundu. Buna ek olarak, taramalı elektron mikroskobu kullanılarak kapsüllenmiş pancar tozlarının partikül boyutunun yaklaşık 1 µm ila 10 µm arasında olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this research, the red color of beet concentrate were encapsulated with tapioca maltodextrin (DE10), citric acid, monoglycerides and lecithin and sunflower oil then were spray dried at 150, 160 and 170 ° C. The color of each powder sample was prepared in a brix and replaced in glasses cuvette were analyzed for each run in duplicate using of spectrophotometric method and compared with initial color of red beet concentrates. The deterioration of color loses of reaction rates were determined as 0.027, 0.049 and 0.084 s-1 during spray drying at 150, 160 and 170 °C respectively which was behaved first-order reaction. Determined during the degradation of pigments by heat, t1/2 values were found as 24.66 s, 14.15 s, 8.15 s at 150, 160, and 170°C, respectively. The activation energy was estimated about 19,95 kcal / mol using of Arrhenius equations, it was also found that deterioration rate was 2 times faster at each drying temperature raised up to10 0C. In addition to that encapsulated powder size were determined between 1-10 µm by using of scanning electron microscope.