Çukurova Bölgesinde çalı vejetasyonunun baskın olduğu meralarda mekanik ve kimyasal yöntemlerle mera ıslah olanakları
The Effects of mechanical and chemical treatments on shrubby type vegetation
- Tez No: 65248
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZ Bu çalışma Çukurova Bölgesindeki çalı tipi vejetasyonun baskm olduğu mer' atarda mekanik ve kimyasal yöntemlerle çalı vejetasyonunun baskı altına alınarak otsu vejetasyonun gelişme durumunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2,4-D'nin 5 farklı konsantrasyonu (0, 50, 100, 150, 200 cc/da), toprak yüzeyinden ortalama 20 cm yükseldikten kesilmiş çalı vejetasyonuna uygulanmıştır. Araştırma tesadüf bloklarında 3 tekerrürlü bölünmüş parseller deneme deseninde kurulmuş olup, uygulama zamanlan ana parselleri, uygulama dozları alt parselleri oluşturmuştur. Araştırma sonuçlan, her ne kadar istatistiksel olarak önemli bir farklılık göstermese de, çalıların kontrolünde, kesme ve herbisit uygulama işlemlerinin yapılacağı zamanın, çalı türlerine göre farklılaşma eğilimi gösterdiğini, sonbaharda yapılan kesme ve herbisit uygulamasının Quercus cocci/era çalısını bir dereceye kadar kontrol edebilmesine karşılık, Calycoiome infesta çalısının kontrolü için söz konusu uygulamaların ilkbaharda yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was conducted to determine the effects of mechanical and chemical treatments on shrubby type range vegetation. In the research, five different concentrations of 2,4-D amin were applied on vejetation in which the brush were cutted at the level of 20 cm above soil level in November or April. The research was conducted in split-plot design with three replications. Application times included in main plots, rates of chemical treatments in sub-plots. The results of the study showed that the proper time for the cutting and herbicide application was different for different brush species. Quercus coccifera could be controlled by cuting followed by herbicide application in the fall while Calycotome infesta could be controlled by cutting followed by herbicide application in the spring..