Birch tip 1 olgularda yumuşak doku prosedürlerinin fonksiyonel değerlendirilmesi
Functional evaluation of soft tissue procedures in birch type 1 cases
- Tez No: 652535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÜZÜMCÜGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Omuz iç rotasyon ve adduksiyon kontraktürleri ile kalıcı abduksiyon ve dış rotasyon zayıflığı rezidüel obstetrik brakial pleksus paralizisinde (OBPP) çok yaygındır. Sinir cerrahisi (sinir grefti, sinir transferleri) yapılmadıysa veya yapılmasına ragmen C5 fonksiyonlarında yeterli iyileşme kaydedilemediyse, kas transferleri ve yumuşak doku gevşetmeleri yardımıyla abdüksiyon ve dış rotasyon işlevleri belirgin bir şekilde artırılabilir. Bu çalışmada 2008 ve 2019 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda, obstetrik brakial pleksus felcine bağlı omuz iç rotasyon kontraktürü ve abduksiyon / eksternal rotasyon kaybına yönelik tendon transferi uygulanan 148 hasta incelemeye alınmıştır. Tendon transferi işlemi öncesi ve işlem sonrası kaydedilmiş olan fonksiyonel ölçümler (Modifiye Mallet Skalası) retrospektif olarak arşiv kayıtlarından taranmıştır. 148 Hastadan oluşan örneklem grubuna sadece tek bir cerrahi prosedür değil, farklı şekillerde tendon transferi ve gevşetme kombinasyonları yapılmıştır. Tüm hastalar için global abduksiyon skoru ortalama 2.7'den ameliyat sonrası 3.9'a çıkarak abduksiyonda 1.2 puan artış sağlanmıştır. Global eksternal rotasyon Mallet Skoru ortalaması preoperatif 2.6 iken postoperatif 3.6'ya yükselerek 1 puan artış göstermiştir. Benzer şekilde eli boyuna götürme ve eli ağıza götürme hareketlerinde postoperatif fonksiyonel ilerleme sağlanmıştır. Ancak iç rotasyon ve orta hat fonksiyonlarının göstergesi olan eli bele götürme ve internal rotasyon hareketlerinde postoperatif ortalama skorda düşüş saptanmıştır. Modifiye Mallet Skorlarındaki değişim göz önünde bulundurulduğunda izole latissimus dorsi, izole teres major veya kombine latissimus dorsi ve teres major tendon transferi yapılan hastalarda ameliyat sonrası fonksiyonel olarak benzer yönde değişiklikler olmakla birlikte gruplar arasında bazı anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Özellikle orta hat ve iç rotasyon fonksiyonlarındaki bozulmanın anlamlı şekilde az olması sebebiyle izole teres major transferi yapılan hastaların sonuçları öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Shoulder internal rotation and adduction contractures, and permanent abduction and weakness of external rotation are very common in residual brachial plexus birth palsy (BPBP). If neural surgery (nerve graft, nerve transfers) has not been performed or if adequate improvement in C5 functions has not been achieved, abduction and external rotation functions can be significantly increased with the help of muscle transfers and soft tissue releases. In this study, 148 patients who underwent tendon transfer for shoulder internal rotation contracture and abduction / external rotation loss due to brachial plexus birth palsy in the Department of Orthopedics and Traumatology of Hacettepe University Faculty of Medicine between 2008 and 2019 were examined. Functional measurements (Modified Mallet Scale) recorded before and after the tendon transfer procedure were retrospectively scanned from archive records. In the sample group of 148 patients, not only a single surgical procedure, but different combinations of tendon transfer and release were performed. For all patients, the global abduction score increased from an average of 2.7 to 3.9 postoperatively, resulting in an increase of 1.2 points in abduction. Global external rotation mean Mallet Score was 2.6 preoperatively, but postoperatively 3.6, 1 point increase. Similarly, postoperative functional progress was achieved in the movements of carrying the hand to the neck and moving the hand to the mouth. However, there was a decrease in the postoperative mean score in the movements of bringing the hand to the waist and internal rotation, which are indicators of internal rotation and midline functions. Considering the change in Modified Mallet Scores, there are some significant differences between the groups, although there are similar functional changes in the patients who underwent isolated latissimus dorsi, isolated teres major or combined latissimus dorsi and teres major tendon transfers. The results of patients who underwent isolated teres major transfer stand out, especially because of the significantly less impairment in midline and internal rotation functions.