Deneysel hipoksik iskemik rat modelinde HİF 1 alfa düzeyi, askorbik asit ve eritropoietinin nöroprotektif etkisi
HIF 1 alpha in the experimental hypoxic ischemic rat model level of ascorbic acid and erythropoietin neurroprotective effect
- Tez No: 652544
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) prenatal, natal ve postnatal faktörlerin etkisiyle oluşan ve sistemik hipoksi sonucu serebral kan akımının azalmasıyla gerçekleşen beyin hasarıdır. Tıp alanındaki tüm gelişmelere rağmen HİE' ye bağlı mortalite ve morbidite oranı halen yüksek olarak gözlenmektedir. Günümüzde HİE tedavisinde sadece hipotermi destekleyici tedavi olarak mevcuttur. Bu çalışmadaki amacımız askorbik asit ve eritropoietinin HİE tedavisindeki etkisini göstermektir. Bu amaçla Wistar cinsi sıçanlar kullanıldı. Deney hayvanları her grupta 7 rat olacak biçimde 8 gruba ayrıldı. Hİ grubundaki sıçanlara karotis ligasyonu ve 2 saat boyunca %8 oksijen uygulanarak hipoksiye maruz bırakıldı. Yedi günlük sıçan yavrularına intraperitoneal enjeksiyonla değişik konsantrasyonlarda askorbik asit (1000mg/kg, 2000mg/kg, 5000mg/kg), eritropoietin (2000 U/kg, 5000 U/kg), askorbik asit +eritropoietin(5000 U/kg+2000mg/kg) ve serum fizyolojik verildi. Deney sonunda sıçanlar dekapite edildi. Ardından sıçanların beyin dokuları hızla çıkarılıp TUNEL teknikleri uygulanarak boyandı. Ratlardan spektrofotometrik yöntemle Kaspaz 3, Kaspaz 8, Kaspaz 9, Malondialdehit, Total Antioksidan Kapasite, Total Oksidan Kapasite, Hipoksi ile indüklenebilir faktör 1 alfa aktivitesi çalışıldı. Çalışmamızda 5000mg/kg C vitamini verilen grupta HIF-1α ve apopitozisi kontrol grubuyla karşılaştırıldığında azalttığı tespit edildi. Kaspaz aktivitesi 5000mg/kg C vitamini verilen grupta eritropoietin grubuna göre düşük tespit edildi. Çalışmamızda askorbik asit ve eritropoietinin hipoksik iskemik hasar sonrası gecikmiş nöronal hasar incelendiğinde hipoksi ile indüklenebilir faktör 1 alfa kaspaz aktivitesini ve apopitozisi azaltması yeni bir umut kaynağı olarak düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) of prenatal, natal and postnatal factors It is a brain injury that occurs as a result of systemic hypoxia and decreases cerebral blood flow. Despite all the developments in medicine, mortality and morbidity rates due to HIE are still high. Currently, only hypothermia is available as a supportive therapy in HIE. Our aim in this study is to show the effect of ascorbic acid and erythropoietin in HIE treatment. Wistar rats were used for this purpose. The experimental animals were divided into 8 groups with 7 rats in each group. The rats in the HI group were exposed to hypoxia by carotid ligation and administration of 8% oxygen for 2 hours. Ascorbic acid (1000mg / kg, 2000mg / kg, 5000mg / kg), erythropoietin (2000 U / kg, 5000 U / kg), ascorbic acid + erythropoietin (5000 U / kg + 2000mg / kg) by intraperitoneal injection ) and saline was given. At the end of the experiment, the rats were decapitated. Subsequently, the brain tissues of the rats were rapidly removed and stained using TUNEL techniques. Caspase 3, Caspase 8, Caspase 9, Malondialdehyde, Total Antioxidant Capacity, Total Oxidant Capacity, Hypoxiainducible factor 1 alpha activity were studied by spectrophotometric method. In our study, it was determined that 5000mg / kg vitamin C was given to the group, which reduced HIF-1α and apoptosis compared to the control group. Caspase activity was found to be lower in the 5000mg / kg vitamin C group compared to the erythropoietin group. In our study, when delayed neuronal damage was examined after hypoxic ischemic injury, ascorbic acid and erythropoietin were thought to decrease hypoxiainducible factor 1 alpha caspase activity and apoptosis as a new hope.