Anormal uterin kanamalı hastalarda tanıya gitmede iki boyutlu transvajinal ultrasonografi, üç boyutlu (3D) ultrasonografi ve histeroskopik görüntülemenin karşılaştırılması
Comparison of two-dimensional transvaginal ultrasound, three-dimensional (3D) ultrasound and hysteroscopic imaging to diagnose in patients with abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 652543
  2. Yazar: HAZAL KUTLUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Anormal uterin kanama, hastaları jinekoloji polikliniğine getiren en baştaki nedenlerden biri olup tanıya gitmede yardımcı olabilecek anamnez, fizik muayene, labaratuvar tetkikleriyle birlikte görüntüleme yöntemleri çok büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada tanıya gitmede TVUSG, üç boyutlu (3D) ultrasonografi ve histeroskopinin başarıları altın standart histopatolojiyle karşılaştırılmıştır. Çalışmaya reprodüktif dönemde olan 20-52 yaşları arasındaki 50 hasta dahil edilmiştir. Hastaların hepsinde anormal uterin kanama şikayeti olması ve tanıya gitmede üç yöntemin de kullanılmış olması şartı aranmıştır. Hastaların hepsinden histeroskopi esnasında patoloji görülmese dahi endometriyal örnekleme alınmış ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Yöntemlerin tanı koymada altın standart yönteme göre NPD, PPD, sensitivite ve spesifite değerleri hesaplanmışır. Çalışmaya katılan hastaların %72'sinin başvuru şikayeti menoraji olmuştur. TVUSG'de %58.00'inde, 3D USG'de %80'inde ve histeroskopide %68'inde endometriyal polip saptanmıştır. Histopatolojik olarak da hastaların %70'inde endometriyal polip bulunmuştur. İkinci en sık saptanan patoloji myoma uteri olmuştur. TVUSG ile patoloji saptanma sensitivitesi %65,85 iken 3D USG ile %97,56 ve histeroskopiyle %78,04 olarak bulunmuştur. Endometriyal polip saptanmasında TVUSG %65,71 iken 3D USG %80 ve histeroskopi %77,77 sensitivite göstermiş, myoma uteri saptanmasında histeroskopi %100 sensitivite ve spesifite göstermiştir. Tüm yöntemlere bakıldığında iki boyutlu TVUSG tanı koymada başlangıç modalitesi olarak düşünülse de yeni teknoloji üç boyutlu ultrasonlarla patolojik lezyonların tespitinde yüksek sensitivite sağlanmış ve gereksiz invaziv işlemlerin önüne geçilmesinde ve invaziv prosedür öncesinde doğru histeroskopik yöntemin belirlenmesinde yol gösterici olduğu görülmüştür. Jinekologlar 3D USG'de kendilerini geliştirmeli ve birçok hastalığın tanısında başlangıç modalitesi olarak düşünülerek kullanımı yaygınlaşmalıdır.
Özet (Çeviri)
Abnormal uterine bleeding is one of the most common reasons that causes applying of patients to the gynecology outpatient clinic, and imaging methods, together with anamnesis, physical examination, labaratory examinations, are of great importance to diagnose. In this study, the success of TVUSG, three-dimensional (3D) USG and hysteroscopy were compared with gold standard histopathology. Fifty patients between ages of 20-52 who were in the reproductive period were included in the study. The condition was sought for all patients of abnormal uterine bleeding and to be applied all three methods for diagnosis. Even if no pathology was visualised during hysteroscopy, endometrial sampling was taken from all patients and evaulated histopathologically. NPD, PPD, sensitivity ve specificity values of the methods were calculated according to the gold standard method in diagnosis. The application complaint of 72% of the patients participating in the study was menorrhagia. Endometrial polyp was detected in 58% of TVUSG, %80 of 3D USG and 68% of hysteroscopy. Histopathologically, 70% of the patients had endometrial polyp. The second most common pathology was myoma uteri. While the sensitivity of detecting pathology with TVUSG was 65.85%, it was 97.56% with 3D USG and 78.04% with hysteroscopy. While TVUSG was 65.71% sensitivity in the detection endometrial polyp, 3D USG had 80% and hysteroscopy had %77,77. Hysteroscopy showed 100% sensitivity and specifity in detecting myoma uteri. When looking at all methods, although two-dimensional TVUSG is considered as the initial modality for diagnosis, new technology has achieved high sensitivity in detecting pathological leisons with three-dimensional ultrasound, and it has been observed that it is a guide preventing unnecessary invasive procedures and determining the correct hysteroscopic method before invasive procedure. Gynecologists should improve themselves in 3D USG and its use should be widespread considering it as an initial modality in the diagnosis of many diseases.