Evde sağlık hizmeti alan yaşlıların yaşadığı sorunlar ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi: Beşiktaş ilçesi örneği
Assessment of problems and depressions of elderly people receiving health care at home: The case of Besiktas
  1. Tez No: 652563
  2. Yazar: EKREM BAŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde ikamet eden ve T.C. Sağlık Bakanlığı'nın sunmuş olduğu evde sağlık hizmetlerinden faydalanan 65 yaş ve üzeri bireylerin yaşadığı sorunlar ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 174 hastanın katılımı ile gerçekleşen nicel bir çalışma olup tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Yesavage vd. (1983) tarafından geliştirilen Geriatrit Depresyon Ölçeği (GDÖ) ve görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre evde sağlık hizmetinden faydalanan hastalar arasında depresyon yaygınlığı %75 olarak bulunmuştur. Literatürde olduğu gibi depresyon ile yaş, cinsiyet ve aylık gelir arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış, ancak depresyon ile kendi öz bakımını yapabilme ve çocuklar ile beraber kalma arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Cinsiyet ve yaş ile öz bakım arasında, cinsiyet ile sık sık ağrı çekme arasında, çocukları ile beraber yaşama ile kendini mutlu hissetme ve ekonomiyi önemli bir sorun olarak görme arasında, öz bakım ve aylık gelir ile yaşamdan memnun olma arasında, yaş ile kendini değersiz hissetme arasında, sosyal ilişkiler ve kendini mutlu hissetme arasında, çocukları ile beraber yaşama ve uyku düzeni arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the problems and depression levels of individuals resident in Besiktas and 65 years and older who benefit from home health care services provided by the Ministry of Health. This is a quantitative study with the participation of 174 patients and relational screening model was used. Data were collected using the Geriatric Depression Scale developed by Yesavage et al. (1983) and interview form. According to the results of the study, the prevalence of depression was found 75% among the patients benefiting from home health service. As in the literature, no significant relationship was found between depression and age, gender and monthly income, however there was a significant relationship between depression and self-care and staying with children. It was found that there was a significant relationship between gender and age with self care, gender with frequent pain, feeling happy and seeing economy as an important problem with living with their children, self care and monthly income with life satisfaction, age with feel worthless, social relationship with feel happy, living children with sleep pattern.