Timpanoplasti girişimlerinde uygulanan farklı anestezi yöntemlerinin trombosit aktiv asyonu, koagülasyon ve fibrinolizis üzerine olan etkileri
The influence of different anaesthetic regimens on platelet function, coagulation and the fibrinolytic system
  1. Tez No: 652586
  2. Yazar: ESRA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Cerrahi travma hemostazda sistemik değişikliklere yol açar. Ameliyatla aktive olan hematolojik değişiklikler o kadar belirgin hale gelebilir ki, anestezinin neden olduğu değişiklikler gizlenebilir veya küçümsenebilir. Bu nedenle, pıhtılaşma ve fibrinolitik sistemlerde yer alan seçilmiş faktörlerin davranışını karşılaştırmak için ileriye dönük bir çalışma yaptık. Yöntemler: Otolojik cerrahi planlanan 40 sağlıklı yetişkin hasta çalışmaya alındı. Bilgilendirilmiş onam aldıktan sonra, rastgele olarak ya inhalasyon (IA) ya da total intravenöz anestezi (TIVA) almak üzere atandılar. Hemostazdaki değişiklikleri tanımlamak için belirli anestezi dönemlerinde trombosit işlevi (PFA100TM), yaygın intravasküler koagülopati (DIC) paneli ve genelleştirilmiş d-dimer (GFC) çalışıldı. Bulgular: İstatistiksel olarak, iki grup arasında DIC parametrelerinde önemli bir değişiklikle karşılaşılmadı. Ölçülen pıhtılaşma parametrelerinde iki grup arasında istatistiksel olarak fark bulunmadı, ancak istatistiksel olarak GFC cerrahi müdahalenin 1. saatinde hafif aktivasyon gösterdi. Sonuç: Belirlenen değişkenler üzerinde cerrahi prosedürün minimal travmatik etkisi olduğunu varsayarak, farklı anestezik tekniklerin plak aktivasyonu ve fibrinoliz üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olduğu sonucuna vardık. Farklı anestezik teknikler sırasında pıhtılaşma aktivasyonu ve fibrinolizin klinik önemi araştırılmayı beklemektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Surgical trauma leads to systemic changes in haemostasis. Haematological changes activated by surgery may become so prominent that changes caused by anaesthesia might be hidden or underestimated. Therefore, we have under- taken a prospective study to compare the behaviour of selected factors involved in the coagulation and fibrinolytic systems. Methods: Forty healthy adult patients scheduled for otological surgery were enrolled in the study. Upon receiving informed consent, they were randomly assigned to receive either inhal- ational (IA) or total intravenous anaesthesia (TIVA). Platelet function (PFA100TM), disseminated intravascular coagulopathy (DIC) panel, and generalized d-dimer (GFC) were studied during certain periods of anaesthesia to identify the changes in haemostasis. Results: Statistically, no significant change in DIC parameters were encountered between the two groups. No statistical difference was found between the two groups in the measured coagulation parameters, but statistically GFC showed slight activation in the 1st hour of surgical intervention. Conclusion: Presuming a minimal traumatic effect of surgical procedure on the determined variables, we conclude that different anaesthetic techniques have a negligible effect on plate- let activation and fibrinolysis. The clinical relevance of coagulation activation and fibrinolysis during different anaesthetic techniques remains to be investigated.