Tip 1 diabetes mellitus'lu hastalarda 24 saatlik ambulatuar kan basınç ölçümü
24-hour ambulatory blood pressure monitoring for 24 hours in children with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 652587
  2. Yazar: BAHAR ÇUHACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.SADİ VİDİNLİSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK Ankara Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, tip 1 diyabetli hastalarda, 24 saatlik kan basınç profiline bakılarak, ambulatuar kan basınç ölçümleri ile tespit edilen kan basınç diurnal varyasyonu ve bu ölçümler sonucunda elde edilen değerlerin cinsiyet, yaş, tanı yaşı, diyabet süresi, HbA1c, lipid profili, kreatinin klirensi, mikroalbüminüri, tedavi şekli ile ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Günümüzde artık daha sık rastlanmaya başlanan bir terim olan“beyaz önlük-white-coat”etkisi de 24 saatlik kan basınç monitorizasyonu (ABPM) ile tespit edimeye çalışılmıştır. Çalışmaya SSS Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Hastanesi Endokrinoloji Departmanı'nda Tip 1 diyabet tanısıyla izlenen 98 olgu ile 40 kontrol grubu alındı. Çalışma grubunun 24 saatlik ambulatuar kan basınç ölçümleri yapıldı, HbA1c, lipid profili, kreatinin düzeyleri için kanları, idrarda mikroalbüminüri ve kreatinin klirensi için idrarları alınarak çalışıldı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, lipid profilleri açısından farklılık yoktu. Diyabetik hasta grubu ve kontrol grubunun gündüz ve gece sistolik ve diyastolik kan basınçları kontrol grubundan anlamlı olarak fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) in children with type I diabetes according to gender, age, age at diagnosis, duration of diabetes, HbA1c, lipid profile and creatinine clearance, and to investigate the effects of metabolic control and duration of diabetic patients on blood pressure (BP). The“white coat”effect, which is a term that is becoming more common nowadays, has also been tried to be determined by 24-hour blood pressure monitoring (ABPM). Ninety-eight cases with Type 1 diabetes mellitus and 40 healthy children with matching age and gender were included in the study in SSK Ankara Child Health and Diseases Training Hospital Endocrinology Department. 24-hour ambulatory blood pressure measurements of the study group were made, blood for HbA1c, lipid profile, creatinine levels, and urine for microalbuminuria in urine and creatinine clearance were studied. There was no difference between the groups in terms of age, gender, body mass index, and lipid profiles. Day and night systolic and diastolic blood pressures of the diabetic patient group were found to be significantly higher than the control group.