Farklı potasyum dozlarının mısırda (Zea mays l.) verim ve kaliteye etkisi
  1. Tez No: 65259
  2. Yazar: M.FAİK VAYISOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE İBRİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
II oz Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Alanında 1 996 yılı II. ürün mısır yetiştirme sezonunda tarla denemesi şeklinde tesadüf parselleri deneme desenine göre, dört farklı potasyum dozlu (0, 10, 20, 30 kg K20/da) ve altı tekrarlı olarak değişen K dozlarının mısırda verim ve kaliteye olan etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada LG.55 hibrit mısır çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlan MSTATC paket programında değerlendirilmiş ve K dozları ile bitkideki Cu konsantrasyonu arasında istatistiki açıdan 0.05 düzeyinde önemli bir ilişki bulunmuştur. En yüksek Cu konsantrasyonu 30 kg/da K dozunda 5.9 ppm, en düşük Cu konsantrasyonu ise 0 kg/da K dozunda 3.9 ppm olarak bulunmuştur. Ayrıca 1000 dane ağırlığı bakımından da değişen K dozları 0.05 düzeyinde önemli bulunmuştur. En yüksek 1000 dane ağırlığı 30 kg/da K dozunda 396 gr ile, en düşük 1000 dane ağırlığı ise 0 kg/da K dozunda 362 gr ile elde edilmiştir. Tane verimi yönünden ise önemli artış sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This experiment was conducted in the area of The Field Crop Department, Agricultural Faculty, University of Çukurova in second maize growth season of 1996. A randomized block design, four K levels (0, 10, 20, 30 kg K20/da), six replications and hybrit cultivar LG-55 were used in this study. The aims of this study were determining the effects of K levels about grain yield and quality on maize. The results were evaluated with MSTATC software and the importance of the relationship between plant's Cu consantration and K levels were obtained (0.05). The highest Cu consantration was 5.9 ppm at 30 kg/da K level, the lower Cu consantration was 3.9 ppm at 0 kg/da K level. Moreover, 1000 grain weight and K levels were found important (0.05). The highest 1000 grain weight was 396 gr at 30 kg/da K level, the lower 1000 grain weight was 362 gr at 0 kg/da. The effect of K-dozes on grain yield in maize found no significant.