Tutuklulukta kuvvetli suç şüphesi
Strong suspicion in pre-trial detention
  1. Tez No: 652612
  2. Yazar: AYÇA LÜTFİYE AKPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Tutuklulukta kuvvetli suç şüphesi başlıklı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Kişi“Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkının Tarihsel Gelişimi”başlığı altında İngiltere, ABD, Fransa ve Türkiye'de kişi özgürlüğü ve güvenliğine ilişkin temel anayasal belgelerin gelişim süreci anlatılmıştır. Bundan başka aynı bölümde şüphe kavramı genel olarak koruma tedbirleri, tutuklama ve şüpheden sanık yararlanır ilkesi ve tutuklama tedbiri açısından incelenmesi gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde“Karşılaştırmalı Hukukta Tutuklama ve Şüphe İlişkisi”nin incelenmesine yer almaktadır. ABD, İngiltere Almanya, Fransa ve İtalya örneklerinden yola çıkılmak suretiyle karşılaştırmalı hukukta tutuklama tedbirine dair yasal düzenlemeler ile tutuklama tedbirine başvurma koşulları incelenmektedir. Üçüncü bölümde Türk Hukukunda Tutuklama ve Şüphe İlişkisi“ incelenmektedir. Bu çerçevede ilk olarak 1982 Anayasası 19. Maddesinin hukuki niteliği çerçevesinde tutuklama ve ”Kuvvetli Belirti“ kavramları ele alınmıştır. Aynı doğrultuda Anayasa Mahkemesinin 19. Maddeyi temel aldığı tutuklamayla ilgili bireysel başvuru kararları incelenerek Anayasanın 19. Maddesinde tutuklama önleminin meşruluğunu teşkil eden ”kuvvetli belirti“ kavramına dair içtihadına yer verilmiştir. Bu bölümün geri kalan kısmında Türk Ceza Muhakemesi Hukukunda koruma tedbirleri ve şüphe türleri incelenmiştir. Son olarak CMK Md. 100 tarafından tutuklama tedbirine başvurulması için gerekli olan ”kuvvetli suç şüphesi“ kriteri ele alınmıştır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Sisteminde kişi özgürlüğü ve güvenliği ile bu bağlamdaki hak sınırlamalarının meşruluk temeli olan ”Makul Şüphenin" anlamı, AİHM içtihatları çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. In the first chapter, there is first a historical account on the development of the right to liberty and security of persons. In this context, basic constitutional documents of the UK, USA, France and Turkey will be dealt with from a historical perspective. Furthermore, in the same chapter, the concept of“suspicion”(-or“doubt”) is examined in terms of the precautionary measures, particularly from a viewpoint of the pre-trial detention. In the second chapter, the legal provisions on the pre-trial detention measure in comparative law and the conditions for resorting to the pre-trial detention are examined by taking the examples of USA, UK, Germany, France and Italy. The third chapter examines the relationship between pre-trial detention and suspicion in Turkish Law. In this context, the concept of pre-trial detention and“strong evidence”within the framework of Article 19 of the 1982 Constitution were discussed. In the remainder of this chapter, the precautionary measures and types of suspicion are examined in the Turkish Criminal Procedure Law. The meaning of“Reasonable Suspicion”, which is the legitimacy basis of the limitation of the right of persons and their freedom and security according to the European Convention on Human Rights, will also be considered within the frame of the case law of the ECtHR in this chapter.