Adli yargıda tutuklama
Arrest at jurisdiction of general courts
  1. Tez No: 89223
  2. Yazar: CENGİZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HAFİZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
152 ADLİ YARGIDA TUTUKLAMA (ÖZET) Tutuklama, suçlu olduğu konusunda henüz kesin hüküm bulunmayan, ancak, suç işlediği konusunda kuvvetli şüphe bulunan kişinin özgürlüğünün ceza yargılamasının gerçekleştirilebilmesi ya da muhtemel bir mahkumiyetin İleride yerine getirilebilmesi için yazılı hukuktaki şartlarla ve hakim kararıyla geçici olarak kaldırılmasıdır. Tutuklamanın şartlarını“maddi şartlar”ve“şekli şartlar”olarak iki bölümde incelemek mümkündür. Tutuklamanın şekli şartları; açılan davanın kamu davası olması, yargılama şartının gerçekleşmiş olması, sanığa teminat belgesi verilmemiş olması ve hakim tarafından verilmiş bir tutuklama kararı bulunmasıdır. Tutuklamanın maddi şartları ise; sanığın suçluluğu hakkında kuvvetli belirtiler bulunması, kaçma şüphesini uyandıracak vakıalar bulunması ve sanığın delilleri karartma şüphesinin bulunmasıdır. 3842 sayılı kanunla CMUK.'nun 104. maddesinde kaçma ve delilleri karartma karinelerine yer verilmiştir. Buna göre; soruşturma konusu olan suçun kanunda öngörülen cezasının üst sınırının yedi yıldan az olmayan hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektirmesi, sanığın ikametgahının veya meskeninin bulunmaması ya da kim olduğunu ispatiayamaması halinde kaçacağı veya delilleri karartabileceği kabul edilmiştir. Ancak, bu karinenin varlığı halinde dahi hakim tutuklama kararı vermek zorunda değildir. Altı aya kadar hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren suçlarda sanık ancak suçun toplumda infial uyandırması, sanığın ikametgahının veya153 meskeninin bulunmaması ya da kim olduğunu ispatlayamaması halinde tutuklanabilir. Tutuklama kararlarına karşı İtiraz yolu açıktır. Kural olarak tutuklama kararlarına her zaman itiraz mümkündür. Ancak, sanık Cumhuriyet Savcısının İtirazı üzerine itiraz mercii tarafından tutuklanmış ise bu karara karşı ancak bir hafta içinde acele itiraz yoluna başvurulabilir. Tutuldu sanık, teminat karşılığında serbest bırakılabilir (CMUK. m. 117-122). Teminatla salıvermenin şartları; sanığın delilleri karartma şüphesi nedeniyle tutuklanmamış olması, teminat gösterilmesi ve Türkiye'de oturmaya sanığın kendisine bir vekil tayin etmesidir. Teminatla salıverilen sanığın kaçma hazırlığında bulunması, usulüne uygun olarak yapılan davete mazeretsiz olarak uymaması ya da yeni tutuklama nedenlerinin ortaya çıkması halinde yeniden tutuklanması mümkündür. Tutuklama kararı, tutuklama sebeplerinin ortadan kalkması, tutuklama kararının ortadan kalkmış olduğunun başka bir karar ile tespit edilmesi, CMUK.'nun 126. maddesi gereğince Cumhuriyet Savcısının tutukluluğa son vermesi ve kanunda yazılı olan sürelerin dolması üzerine sona erer. Tutuklama kararının hükmü sona erdiğinde bu kararın sanığa tebliğine gerek olmaksızın hemen yerine getirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
154 ARREST AT JURISDICTION OF GENERAL COURTS Arrest is temporary deprival of liberty of a person by the judge order and under rules in the statute law, whom strongly suspected of having committed crime but there exist no final provision as regard to his/her crime for execution of a possible conviction in the future. The required conditions for the decision of arrest can be studied under two section as“material conditions”and“procedural conditions”. The procedural conditions of arrest are that the case opened be public case, that the execution of the trial conditions, that the accused has not been issued document of guarantee, that the decision be rendered by the judge and the warrant of arrest be issued. As for the material conditions for arrest, they are that strong evidences exist concerning that the defendant has committed the crime, that there exists suspicions that the defendant may escape and destruct or alterate the evidences. The article 104 of Procedural Law wich amended by the law numbered 3842, regulates the espace and demolition of evidences presumption. Accordingly, the law accepts that suspicion exist regarding that the defendant would escape in case that the crime which is subject to investigation requires maximum 7 years of imprisonment sentence, that the defendant does not have a residence address, does not have a dwelling, or does not identify who he is. However, in spite of presumption, the judge does not have to arrest the defendant. For crimes requires imprisonment up to six months, the defendant can be arrested only crime arise indignation in the society, he/she does not have a resident address or does not prove who he/ she is. (Procedural155 law 104/3). The defendant, the defendant's attorney- at-law and his/her spouse may oböect to the decision for arrest The objection does not depend on any time. However, in case that the decision tfor arrest is rendered by a higher court upon the public prosecutor's objection, this decision can be appealed within a week. The arrested accused may be released on bond. The conditions, provisions and results of release on bond are specified between the articles 117 and 122 of the Procedural Law. Release on bond is not to rovoke the arrest decision, but to stop the execution of the arrest order on condition that the accused has not been arrested for suspicion to alter the evidences, that the bail has been given and that the accused who is not resident in Turkey has appointed an attomey-at-law, the accused is released on bond. The accused released on bond can be re-arrested without talcing into consideration the bond given, provided that he makes preparation for escape, or does not appear in the court without excuse after summon is made, or new reasnos for arrest emerge. (Procedural Law, article 120). Arrest ands when the reasons for arrest diseppear, an another court decision indentifies that reasons for arrest disappear, the public prosecutor terminates the arrest based on the article 126 of the Procedural Law during the preliminary investigation and the period prescribed in the law elapses. When arrest is terminated, the accused is released immediately without need to notify the accused of the decision. '^ 8 i.wv4