Mısır tarımında azot kaynağı olarak kullanılan Leucaena leucocephala bitkisinin toprak verimliliği ve mısırda bitki besin elementi içeriğine etkisi
- Tez No: 65262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE İBRİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
II ÖZ Bu araştırma, 1995 yılı ikinci ürün mısır yetiştirme sezonunda, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında bulunan Anklı toprak serisinde yürütülmüştür. Denemede, mısır tarımında azot kaynağı olarak kullanılan Leucaena leucocephala bitkisinin toprak verimliliği ve bitki besin elementi içeriğine etkisi araştırılmıştır. Deneme öncesi ve hasat sonrası yapılan toprak analizlerinde (NH/-N, N03“-N ve Total N) ekim sistemi ve uygulanan azot dozlarının mısır bitkisine ve toprak verimliliği üzerinde istatistikçi olarak önemli etkisi yalnızca NH/-N ve N03”-N analizlerinde % 0.05 düzeylerinde görülmüştür. Diğer analiz sonuçlarında ise, yapraktaki % N, % P, % K, Fe, Mn içeriklerine azot dozu uygulamalarının etkisinin % 0.001 düzeyinde istatistikçi olarak önemli olduğu bulunmuştur. Danedeki % N ve Danedeki % Hamprotein değerlerine ait ortalamalar arasında istatistikçi olarak azot dozunda % 0.05 düzeyinde önemli farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT This research was conducted in the season of second crop maize of 1995 in Arikh soil series at the Research station of Field Crops Department, Faculty of Agriculture Çukurova University. The research was conducted to determine the effects of Leucaena lencocephala on soil fertility (especially N) and plant nutrient contents. Before conducting the experiment and after harvest soil analysis (NH4+-N, NCV-N and Total-N) were made, and the results statistically showed that the effects of cropping system and applied N rates on maize and soil fertility were not significant but only NH/ and NO3" contents were significant at 0.005 % level. According to other analysis statistically the effects of applied N rates, on foliage N %, P %, K %, Fe (ppm), Mn (ppm) significantly affected at 0.001 % level. Statistically, the effects of applied N rates on grain, N % and crude protein % significantly affected at 0.05% level.