Autonomy in human and artificial intelligence and its relationship with the concepts of dignity and human rights
İnsan ve yapay zeka'da otonomi ve otonominin onur ve insan hakları kavramlarıyla ilişkisi
- Tez No: 652625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüz ekonomi politiğinin ve teknolojinin temel meselesi olarak gündeme gelen Yapay Zeka, kendinden önceki teknoloji unsurlarından“otonomi”kavramı ile ayrılmaktadır. Alan Turing'in 1950 yılında sorduğu“Makineler düşünebilir mi?”sorusu makineleri insan gibi kılma çabalarının başlatıcısı olarak değerlendirilmektedir. Otonomi, Kant felsefesi açısından akıl sahibi etik bir özneye gönderme yaparken makinelerde hedeflenen otonomi İnsan Düzeyinde Yapay Zeka aşamasında ulaşılacak akıl sahibi, bağımsız karar alabilen yapılar için kullanılmaktadır. Çalışmamızın ana sorusunu Kant'ın ödev ahlakının insan öznesi tarafından hayata geçirilmesinde yaşanan sorunların bir başka zihin türü (yapay zeka) tarafından aşılıp aşılamayacağı oluşturmaktadır. Yapay Zeka çalışmalarında bilişsel bilimlerde Kantçı yaklaşımlar, Makine Etiğinde Kant'ın“ödev ahlakı”ve otonomi meselesinin insan hakları ve onur (haysiyet) açısından değerlendirilmesi irdelenecektir. Çalışmanın 2.1 bölümde; Kant Perspektifinden Otonomi, Özgürlük ve Ahlak Yasası, 2.2 bölümde; Yapay Zekâ ve Otonomi, 3.1 bölümde; Kant'ta Yargı Gücünde Yaşam, Transandantal Mekanizmalar ve Yapay Zekaya Kantçı Yaklaşım, 3.2 bölümde; Kant Ahlakının Yapay Zekalı Yapılara Uygulanma Meselesi ve 4.bölümde; İnsan Hakları, Onur (Haysiyet) ve Otonomi, konuları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Coming to the agenda as the fundamental subject in today's economy politics and technology, Artificial Intelligence separates itself from precursing technology elements with the concept of“autonomy''. The question by Alan Turing in 1950 asking ”Can machines think?'' is viewed as the beginning of the efforts to make machines human-like. As autonomy, in Kantian philosophy, makes a reference to an intelligent ethical subject, the autonomy aimed at for machines is used for structures that will be reached at the stage of Human Level Artificial Intelligence, that have intelligence and are able to make independent decisions. The main question of this work is whether the problems arising in the realization of Kant's deontological ethics by a human subject can be overcome by another type of reason (artificial intelligence). Kantian approaches in Artificial Intelligence studies in cognitive sciences, and evaluation of Kant's deontological ethics and the subject of autonomy in terms of human rights and dignity in Machine Ethics will be examined. This work will deal with subjects in sections as follows, section 2.1 Autonomy from a Kantian Perspective, the Law of Freedom and Morality; section 2.2 Artificial Intelligence and Autonomy; section 3.1“Life”in Kant's Critique of The Power of Judgment, Kantian Approach to Transcendental Mechanisms and Artificial Intelligence; section 3.2 The Problem of Applying Kantian Ethics to Structures with Artificial Intelligence; and section 4 Human Rights, Dignity and Autonomy.