Enhancing creative self-efficacy through AI in university learning management system
Üniversite öğrenme yönetim sisteminde yapay zekâ ile yaratıcı öz-yeterliliğin geliştirilmesi
- Tez No: 1008240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEREIDOON BIDOLLAHKHANY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ (YZ), üniversitelerde kullanılan Öğrenme Yönetim Sistemlerine (ÖYS) giderek daha fazla entegre edilmekte ve kişiselleştirilmiş öğretim ile otomatik geri bildirim için yeni olanaklar sunmaktadır. Ancak, öğrencilerin yaratıcı öz-yeterliklerini (Creative Self-Efficacy, CSE) geliştirmedeki rolü kuramsal ve ampirik açıdan hâlâ tartışmalıdır. Bu çalışma, Karabük Üniversitesinde karma yöntem yaklaşımı kullanarak YZ destekli ÖYS kullanımı, yaratıcı öz-yeterlik, motivasyon ve Algılanan Öğrenme Etkililiği arasındaki ilişkileri incelemektedir. Amaçlı ve tabakalı örnekleme yoluyla seçilen öğrenciler, öğretim elemanları ve bilgi işlem personeli dâhil olmak üzere 99 katılımcıyla kesitsel bir anket uygulanmıştır. Veriler; demografik maddeler, ÖYS–YZ kullanım ölçümleri ve beş maddelik yaratıcı öz-yeterlik ölçeğini (Cronbach's α = 0.60) içeren yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler t-testleri, korelasyon ve regresyon analizleriyle incelenmiş; nitel yanıtlar ise tematik analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Bulgular, yüksek ve düşük düzeyde ÖYS kullanan katılımcılar arasında yaratıcı öz-yeterlik açısından anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir (H1 desteklenmemiştir). Çok değişkenli analizde, motivasyon ve beceri gelişimi Algılanan Öğrenme Etkililiğinin en güçlü pozitif yordayıcıları olarak ortaya çıkarken, YZ özellikleri istikrarlı bir doğrudan pozitif etki göstermemiş ve CSE üzerinden beklenen pozitif yol desteklenmemiştir (H2 kısmen desteklenmiştir). Buna karşılık, YZ geri bildirimini yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş olarak algılayan öğrenciler daha düşük yaratıcı öz-yeterlik düzeyleri bildirmiştir; bu durum, aşırı yönlendirici ya da yetersiz tasarlanmış uyarlanabilir geri bildirimin algılanan yaratıcı özerkliği azaltabileceğini düşündürmektedir (H3 desteklenmemiştir). Nitel bulgular, YZ'nin fikir üretimini ve öğrenme verimliliğini desteklemedeki değerini ortaya koyarken, geri bildirim kalitesine ilişkin süregelen kaygıları ve öğretim elemanı desteğinin devam eden önemini de vurgulamıştır. Genel olarak bulgular, YZ ile güçlendirilmiş ÖYS ortamlarının yaratıcı öz-yeterliği doğası gereği veya otomatik olarak artırmadığını göstermektedir. Bunun yerine, yaratıcı öz-yeterlik; YZ'nin öğrenen özerkliğini, motivasyonu ve anlamlı öğrenme yaşantılarını desteklediği pedagojik açıdan uygun koşullar altında gelişmektedir. Bu sonuçlar, yükseköğretimde insan merkezli ve pedagojik olarak uyumlu YZ entegrasyonuna duyulan gereksinimi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) is increasingly integrated into university Learning Management Systems (LMS), offering new possibilities for personalized instruction and automated feedback. However, its role in enhancing students' creative self-efficacy (CSE) remains theoretically and empirically contested. This study examines the relationships among AI-supported LMS use, creative self-efficacy, motivation, and Perceived Learning Effectiveness at Karabük University using a mixed-methods approach. A cross-sectional survey was conducted with 99 participants, including students, faculty members, and IT staff, selected through purposive and stratified sampling. Data were collected through a structured questionnaire comprising demographic items, LMS–AI usage measures, and a five-item creative self-efficacy scale (Cronbach's α = 0.60). Quantitative data were analyzed using t-tests, correlation, and regression analyses, while qualitative responses were examined through thematic analysis. The results revealed no significant difference in creative self-efficacy between high and low LMS users (H1 not supported). In the multivariate analysis, motivation and skill development emerged as the strongest positive predictors of Perceived Learning Effectiveness, whereas AI features did not show a stable direct positive effect, and the expected positive pathway through CSE was not supported (H2 partially supported). In contrast, students who perceived AI feedback as highly personalized reported lower levels of creative self-efficacy, suggesting that overly directive or poorly designed adaptive feedback may reduce perceived creative agency (H3 not supported). Qualitative findings highlighted AI's value in supporting idea generation and learning efficiency, alongside persistent concerns regarding feedback quality and the continuing importance of instructor support. Overall, the findings indicate that AI-enhanced LMS environments do not inherently or automatically improve creative self-efficacy. Instead, creative self-efficacy appears to develop under pedagogically appropriate conditions in which AI supports learner autonomy, motivation, and meaningful learning experiences. These results underscore the need for human-centered and pedagogically aligned AI integration in higher education.