Effect of color on memory through signage systems in train stations
Tren istasyonlarındaki işaretleme sistemleri üzerinden rengin hafıza üzerine etkisi
  1. Tez No: 652626
  2. Yazar: EZGİ MEMNUNE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Karmaşık binalarda yön bilgisinin rengini doğru hatırlamak yön bulmak için önemlidir. Bu çalışmanın amacı tren istasyonlarında yanıltıcı bilginin farklı işaret renkleriyle yön bulmaya çalışırken renklerin hatırlanmaları arasındaki ilişkiyi anlamaya yöneliktir. Rengin hatırlanması sahte anı (İng. false memory) çalışmalarında kullanılan yanlış bilgi paradigmasına göre test edilmiştir. Deney, altı farklı renk ile gerçekleştirilmiştir; turuncu, çingene pembesi, turkuaz, mor, beyaz ve siyah. Çalışmaya farklı yaş ve meslek gruplarından olmak üzere doksan kişi katılmıştır. Çalışma toplam iki aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak, katılımcılardan cihazlarının (akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar) görüntüleme koşulları ile ilgili soruları cevaplamaları istenmiştir. İkinci olarak, sanal ortamda oluşturulan tren istasyonunun, farklı işaret renklerinden oluşan birinci ve ikinci videolarını izledikten sonra işaret renklerinin görsellerinin yer aldığı soruları cevaplamaları istenmiştir. Farklı renklerin; işaretlerin hatırlanması, yanlış bilgilendirme, renk şeması, işaretlerin yeri, renklerin sırası ve tek renkler ve renk çiftleri çerçevesinde birbirlerinden farklılıkları gözlenmemiştir. Çalışmada kullanılan renklerin, her değerlendirme göz önüne alındığında hatırlanmış olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, işaret tasarımıyla ilgilenen mimarlar, iç mimarlar ve grafik tasarımcılar için yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
In complex buildings, it is important to remember the color of information while finding the way with correct identifications. The purpose of the study is to understand the relationship between misleading information and color with the wayfinding process in train stations to compare different colors in terms of recognition. Recognition of color is tested according to false memory studies with misinformation paradigm. The experiment was conducted with six different colors; orange, magenta, turquoise, purple, white, and black. The participants were a total of ninety people of various ages and professions. The study was conducted in two phases. Firstly, they answered questions about the viewing conditions of their devices (smartphones, pad, laptop, and desktop). Secondly, they watched the first and the second videos that consisted of different sign colors in a virtual train station and answered questions that included images of the signage. It was found that there was no difference between different colors on remembering the sign color, misleading information, color scheme, location of the signage, color order, and color pairing. The colors included in the study were remembered in all considerations. The findings of the experiment can guide architects, interior architects and graphic designers who may be interested in sign design.