Kütahya'da yöresel kadın giysileri pazarının incelenmesine yönelik nitel bir çalışma
Traditional women clothes bazaar's observing in Kutahya and a resarch
  1. Tez No: 652629
  2. Yazar: EMİNE ÖZGE DAKNI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir kültürün temel unsurlarından birisi de, giysi ve aksesuarlardır. Son yıllarda yöresel kadın ve erkek giysilerine olan ilgide bir artış gözlenmektedir. Bu artışın kaynağı olarak reklamlar, diziler ve çeşitli organizasyonlar örnek verilebilir. Yöresel giysiler bir kültür içerisinde iklim koşulları, yaşam tarzları, gelir düzeyleri gibi faktörlerin de etkisiyle oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada, yöresel kadın giysileri pazarının özellikleri üreticilerin ve tüketicilerin bakış açısıyla ele alınmaktadır. Çalışma, Kütahya bölgesi, yöresel giysi talep edenlerin sayısı ve işleyen ya da satan çeşitli işletmelerin bulunması nedeniyle araştırma kapsamına alınmıştır. Ayrıca evde kendi işleyen ve ev ekonomisinde katkıda bulunan hanımlar olduğu da bilinmektedir. Araştırmada, nitel araştırma tasarımından yararlanılmıştır. Nitel araştırma tasarımlarında veri toplama yöntemi olarak yaygım bir şekilde kullanılan derinlemesine görüşme tekniği tercih edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde araştırmaya gönüllü olarak katılmayı isteyen ve yöresel giysilerle ilgili, Kütahya'da ikamet eden farklı özelliklere sahip 20 tüketici ve farklı özelliklere sahip 10 üretici ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler incelenerek tüketici çalışmasında yöresel kadın giysi tüketicilerinin satın alma tercihleri ve özellikleri sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Üretici çalışmasında ise yöresel kadın giysi üreticilerinin bakış açısı ile bu pazarın özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every culture has some basic elements and some of these are clothes and accessories.Recently, Interest higly has been increased to the traditional women and men wear. We can say that as a reason of this increase advertisement, series,and other events. Traditional clothes have shown diversity due to the climatic conditions, lifestyles, and level of income. In this research, traditional women outfits bazaar's features have based on producers and consumers' point of view. On this work, region of Kütahya has taken scope of resarch thanks to, people who demand traditional clothes and lacemarker, or been selling different bussiness. Moreover, as known that women embroider at their home on their own and help family economy. In this research qualitative research system has been used. As a data acquasation system which is dept interview has commonly been preffered at this qualitative research. The data acquasation has been interviewed with the any voluntaries who wants to speak about traditional wear and lives in Kütahya and have different chractaristic features 20 consumers and have different chractaristic features 10 producers. These interviews have been observed and tried to clasify to traditidional women clothes consumers' preference of buying and its features. After that, at the producers' working have been tried to defined to this bazaar's features with traditional women clothes producers' point of view.