Gender oriented discrimination in creative sectors and creative hubs as an alternative
Yaratıcı sektörlerde cinsiyet odaklı ayrımcılık ve alternatif olarak creative hublar
  1. Tez No: 652638
  2. Yazar: İLAYDA ÇAĞLA KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Neoliberal dönüşümle birlikte ekonomi odağı üretimden hizmet sektörüne kaymıştır. Hizmet sektörüne doğru gerçekleşen bu yönelimle birlikte bilginin önemi artmıştır. İnsanların sahip olduğu bilgiyi sunmaları açısından yaratıcılık çok önemlidir. Küreselleşme ise dünyanın farklı dinamiklerle birlikte uluslararası bir bütünleşme süreci getirmiştir. Ancak bu bütünleşme ekonomik anlamda ve sektörler arasındaki rekabette sıradanlaşmayı beraberinde getirmiştir. Yaratıcı sektörler, ülkelerin hatta şehirlerin sahip oldukları geçmişten gelen kültürel miraslarını, yaratıcılıkla birleştirip hem özgün üretimler yapabilmekte hem de küresel boyutta ülkeler arası rekabet pekişmektedir. Neoliberal politikalar kadınları ekonomik hayatın dışında tutmaya çalışmıştır. Bugün kadınlar iş dünyasında cinsiyet odaklı pek çok ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Bunun temel sebebi, sanayi devrimiyle birlikte gelişen iş bölümleriyle birlikte iş dünyasında erkekler arasında rekabetin artmasıdır. Öte yandan kadın istihdamı her ülke ekonomisi için kritik bir anlam ifade etmektedir. Gelişmekte olan birçok ülkenin ekonomisi kadın istihdamının sağlanması ile kalkınabilecek boyuttadır. Yaratıcı sektörler kadınlar için istihdam adına çok fazla olanak sunmasına rağmen erkekler tarafından domine edilen bir alandır. Bu tez çalışması öncelikle yaratıcılık ve yaratıcı sektörlerin gelişimine dair tarihsel bir içerik sunacaktır. Daha sonrasında ise yaratıcı sektörler vesilesiyle ve neoliberal politikaların neticeleri sonucunda ortaya çıkan yaratıcı çalışma alanları İstanbul özelinde açıklanacaktır ve örneklenecektir. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında ise üyeliklerinde sayısal açıdan cinsiyet eşitliği gözetilen yaratıcı ortak çalışma alanlarında kadınların karşı karşıya kaldığı cinsiyet odaklı ayrımcılıklara odaklanılacaktır. Hem community oluşturmanın ve bir community ile çalışmanın önemi vurgulanırken ataerkil zihniyetin communitylerdeki boyutu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The economic focus shifted from production to the service sector with the neoliberal transformation. With this trend towards the service sector, the importance of information has increased. Creativity is very important for people to present the information they have. Globalization has brought an international integration process with different dynamics of the world. However, this integration brought along ordinaryization in terms of economy and competition between sectors. Creative sectors are able to combine the cultural heritage of the countries and even cities from the past with creativity, by making creativity, as well as competing between countries on a global scale. Neoliberal policies tried to exclude women from economic life. Today, women are exposed to many gender-based discrimination in the business world. The main reason for this is the increasing competition among men in the business world with the business divisions that develop with the industrial revolution. On the other hand, women's employment has a critical meaning for the economy of every country. The economy of many developing countries is in a size that can be developed by providing women employment. Although creative sectors offer lots of opportunities for employment for women, it is an area dominated by men. This thesis study will primarily present a historical content on creativity and the development of creative sectors. Later on, creative fields of work emerging on the occasion of creative sectors and the results of neoliberal policies will be explained and exemplified in Istanbul. In the following sections of the study, the focus will be on gender-based discrimination faced by women in creative collaborative workplaces where gender equality is observed in terms of membership. While emphasizing the importance of creating a community and working with a community, the extent of patriarchal mentality in communities will be explored.