Investigation of burnout and mobbing levels of assistant physicians
Asistan hekimlerin tükenmişlik ve mobbing seviyelerinin incelenmesi
- Tez No: 652649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, mobbing davranışlarının asistan hekimlerin tükenmişliği üzerine etkisini incelemek ve mobbing ile tükenmişlik değişkenlerinin bazı demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilmeye çalışılan“Mobbing Ölçeği”ile“Tükenmişlik Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada kullanılan veriler Türkiye'de bulunan devlet üniversite hastaneleri, özel üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan asistan hekimlerden elde edildi. Elde edilen verilere, frekans, yüzde değeri, aritmetik ortalama ve standart sapma analizleri ile birlikte, ölçeklerin geçerliğini belirlemek için faktör analizi, iç tutarlılığını belirlemek için ise Cronbach Alpha güvenlik katsayısı uygulaması yapıldı. Ayrıca, değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için korelasyon analizi ve mobbingin tükenmişlik üzerindeki etkisini tespit edebilmek için de basit regresyon analizi yapıldı. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, asistan hekimlerin mobbing davranışlarına maruz kalma orta düzeyde iken tükenmişlik algılamaları ortadan yüksek düzeydedir. Mobbinge maruz kalmaları ve tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Genel olarak, tükenmişlik düzeyleri iki boyutta incelenmiştir. Bunlar; duygusal tatminsizlik ve davranışsal yabancılaşmadır. Belirtilen tükenmişlik düzeylerine üzerine etki eden mobbing davranışları sadece“şefinin yıldırma davranışları”boyutundan oluşmaktadır. Bununla birlikte, mobbing davranışları ile bu değişkenler arasında anlamlı ve pozitif ilişki bulunmaktadır. Sonuç olarak,“şefinin yıldırma davranışları”boyutu asistan hekimlerin genel olarak tükenmişliğini artıran, ayrıca her bir boyutta anlamlı bir sebep olarak görülmektedir. Ayrıca, mobbinge maruz kalan kişilerin tükenmişlik seviyeleri artmakta ve bu süreci yaşayan katılımcıların iyilik hali durumları mobbing ile tükenmişliğin arasındaki etkileşim tarafından anlamlı olarak olarak etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of mobbing on the burnout of assistant physicians and also to determine whether the mobbing and burnout differ according to sociodemographic features.“Mobbing Scale”and“Burnout Inventory”which were developed by the researcher, were used as data collection tools. The data collected from the assistant physicians who are working in public and private university hospitals and training, and research hospitals, which are operating in Turkey. Frequency, percentage value, mean and standard deviation analyzes were performed on the obtained data. Factor analysis was performed to determine the validity of the scales, and the Cronbach Alpha coefficient was applied to determine the internal consistency. Also, independent sample t-test, one-way variance analysis were used to determine the differences between variables. Correlation analysis was used to establish the relationships between variables and simple regression analysis was used to reveal the effect of mobbing on burnout. According to the results obtained in the research, the exposure of the mobbing is at a medium level, and the perception of burnout is at a high level. There is a significant positive relationship between exposure of the mobbing and burnout levels. Generally, burnout levels were examined in two dimensions. These are emotional dissatisfaction and behavioural alienation. The mobbing behaviours that affect the stated burnout levels consist only of the“chef's intimidation behaviour' dimension. However, there is a significant and positive relationship between mobbing behaviours and these variables. As a result, the ”intimidation behaviours by the chief' dimension is seen as an essential reason in each dimension that increases the general burnout of the assistant physicians. Also, the burnout levels of the participants who are exposed to mobbing increase and the well-being of the participants who experience this process are significantly affected by the interaction between mobbing and burnout.